Včely]Pokud se mluví o medu, nedám dopustit na med od našich včelařů. Je to med plný rozmanitých chutí a vůní. Obsahuje velké množství pylu z rostlin, a ne jenom jeden druh. Nikdy si nekupujte med, který je z velkých obchodních řetězců, supermarketů. To je jenom sladká glukóza, bez léčivých látek. Med je hodnotná přírodní potravina vytvořená společenstvím včel ze sesbíraných sladkých šťáv květin (nektaru) či stromů (medovice). Tyto sladké šťávy včely přetvářejí, kombinují a obohacují svými specifickými látkami, ukládají a nechávají zrát v plástech. Med slouží včelám po celé zimní období jako potrava. Když jim ho vezmeme, musíme jím za to dát náhražku, sladkou vodu. Včelí med obsahuje převážně monosacharidy (glukózu neboli cukr hroznový a fruktózu neboli cukr ovocný), v různém množství a poměru podle zdrojů včelí pastvy. Těchto jednoduchých cukrů organizmus člověka téměř bezpracně a bez enzymatické zátěže využívá.
Med však obsahuje i fruktózu, glukózu, sacharózu vyšší vodu bílkoviny (jejich obsah je různý podle původu medu), enzymy glukozooxidáza, fosfatáza, invertáza, diastáza, kataláza, vitamíny A, B1, B2, B6, B12, C, D, H, K, E, P, vonné látky, barviva (karoten, flavony), pylová zrnka, různé minerální látky (vápník, fosfor, draslík, sodík, chlór, síra, hořčík, železo, křemík, mangan aj.), včelí mateří kašičku volné organické kyseliny pyrohroznová, glukonová, jablečná, citronová aj. aminokyseliny.
Med dále obsahuje, minerální látky v takovém množství, které při pravidelné konzumaci medu kryjí část potřebné denní dávky, zvláště draslíku, kterého je obsaženo nejvíce. V medu je i několik desítek druhů antioxidantů, tj. látek, které kompenzují nežádoucí účinky volných radikálů, které údajně přispívají ke vzniku rakoviny. Všechny tyto uvedené i jiné skupiny látek jsou důležité pro správnou funkci organismu, tj. pro uchování zdraví. Pokud tyto látky chybí, dochází k nejrůznějším poruchám. Konzumace medu a dalších včelích produktů proto může pomoci při celé řadě nemocí, chronické únavě, alergiích, kožních problémech a mnohých dalších. Jak je dobře známo, mnohým nemocem je lépe předcházet, než je léčit, proto má v domácí lékárně med místo právě hlavně v prevenci. Jako preventivní denní dávka se doporučuje jedna polévková lžíce medu, ze které je možné si připravit i medovou vodu. Med se často užívá ráno nalačno, při potížích neurotického charakteru nebo při nespavosti raději večer, rozmíchaný ve vlažném mléce. Má-li být med lékem, musí být všechny jeho cenné složky zachovány v původní, účinné podobě. Řada citlivých látek se ale ničí vysokou teplotou nebo velmi dlouhým skladováním. Med, od kterého očekáváme léčivé účinky, proto zásadně kupujeme přímo od známých včelařů, u nichž jsme si ověřili, jak a v jakém prostředí s ním zacházejí.
Nepřehlédněte:
- Med: Přírodní léčitel – posilte vaší imunitu.
- Bezinkový med – domácí výroba.
- Pampeliškový med – léčba kašle a chřipky.