Matcha čaj] Každý z nás zná klasický zelený čaj. Málokdo však už zná japonský zelený čaj zvaný matcha. Jde o zelený mletý čaj, který se od klasického zeleného trochu liší. U běžného zeleného čaje se listy po vyluhování vyhazují, zatímco listy matcha čaje se po vylouhování našlehají s vodou a pijí se.
Takto připravený čaj matcha je až desetkrát silnější než běžný zelený sypaný čaj a čaj, který se prodává v sáčcích. Pokud konzumujete čaj matcha, dochází k výrazně zvýšené konzumaci antioxidantů. Matcha totiž obsahuje jejich velmi vysoký obsah, dále obsahuje také minerály jako je vápník, draslík, zinek, železo a vitamíny jako jsou beta karoten, vitamín E a C a také vlákninu. Tím se výrazně liší od běžného zeleného čaje, který je všude k dostání. Matcha navíc obsahuje i další dvě látky, které v čaji jen tak nenajdete. Jde o l-theanin a theofyllin. Obsahuje také aminokyseliny a látky ze skupiny katechinů. Právě l-theanin je látka, která pomáhá v mozku navodit stav hluboké relaxace a to bez stavu ospalosti. Theofyllin je zase stimulant, který stimuluje nervové centrum. Uvolňuje také hladké svalstvo v průduškách, zrychluje srdeční stahy a tep, zvyšuje krevní tlak a renální krevní průtok.
Tyto účinky, které jsou výše popsány, jsou však v čaji zastoupeny ve stopovém množství a k jejich účinkům dochází při vyšším množství než při běžném pití čaje. Theofyllin je však látkou, která se přidává i do léků v terapeutické oblasti. Svým stimulačním účinkem se podobá kofeinu, liší se však od něj absencí vedlejší účinků pro kofein typické, například nervozity, pocení a příliš rychlého nástupu účinku. Čaj matcha však také obsahuje kofein.
Matcha: historie a zmrzlina gelato
Čaj matcha pochází z Číny. Odtud ho na začátku našeho letopočtu dovezl japonský velvyslanec v tehdejší Číně. Používala ho zejména šlechta a duchovní jako tonikum. Způsob přípravy a pití, jak ho známe dnes, pochází z roku 1191. Tehdy ho takto začal připravovat zenový mistr Eisai podle způsobu čínských duchovních mistrů.
Příprava čaje matcha se nese v přísném rituálním duchu. Ta se stala základem japonského čajového obřadu, který je doprovázen několika specifickými instrukcemi.
Matcha, který je rozmletý na prášek, se v množství dvou až tří bambusových lžiček čaje nasype do čajové nádoby a nechá se zalít horkou vodou, která má sedmdesát pět stupňů Celsia. Vše se poté našlehá speciální bambusovou metličkou na nefritově zabarvenou zelenou pěnu. Pokud si takto čaj připravíte, už ho můžete pít buď běžně, nebo formou čajového obřadu.
Matcha v zeleném prášku má velké využití také v kuchyni, například při přípravě řady pokrmů a teplých či studených nápojů. Přidává se i do zmrzliny a čokolády. Zmrzlina známá přísadou tohoto čaje se jmenuje gelato. V této zmrzlině se smíchá matcha prášek se základem z bílé tekutiny, což bývá často mléko, smetana a cukr. Takto potom vznikne jedinečná zmrzlina gelato s čajem matcha.