Mandle] S vánočním časem také přichází cukroví, jehož nedílnou součástí jsou také mandle. Mandle se v naší české kuchyni používají už od pradávna. Často je užíváme na zdobení cukroví a také na jeho výrobu, nebo je zkrátka jen tak zobeme. Mandle se však dají zdravě využít do dortů, sladkých dezertů, mléka nebo se dokonce dají přidat i do salátů, které se zdobí mandlovými lupínky. Mandle jsou zdravé a často mohou nahradit například náš zlozvyk – mlsání. Mandle obsahují spoustu minerálů a vlákniny.
Mandlové stromy jsou považovány za jedny z prvních ořešáků vůbec. Dokonce o nich existuje také zmínka už ve Starém zákoně, kde jejich větve mají symbolizovat neposkvrněné početí Panny Marie. Patří mezi první posly jara. Zatímco ostatní stromy ještě spí, mandle už kvete tisíci kvítky a voní po medu. S největší pravděpodobností mandle pocházejí z Řecka. Odtud se pak tradice pojídání křupavých mandlí rozšířila do celého světa. V Itálii byly dokonce mandle zárukou šťastného manželství. Pět kousků mandlí v dlaních nevěsty a ženicha mělo symbolizovat zdraví, štěstí, plodnost, bohatství a také dlouhověkost.
Mandle obsahují velké procento mono-nenasycených tuků, které působí pozitivně hlavně na naše srdce. Je proto vhodné nahradit živočišné tuky rostlinnými, to můžeme také v případě, kdy si místo sladkého, másla a jiných dobrot dopřejete hrst mandlí nebo i jiné ořechy, semínka, kvalitní oleje a další.
Mandlové mléko
Mandle jsou velmi zdravé, protože oleje a další látky, které mandle obsahují, výrazně snižují hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi a obsahují řadu vitamínů, které tělu také prospívají.
Nedůležitější funkcí, kterou mandle zastupují je funkce antioxidantů, kdy pomáhají tělu zbavit se škodlivých volných radikálů. Mandle také pomáhají snížit riziko Alzheimerovy choroby a diabetu.
V mandlích můžeme najít mnoho rostlinných olejů, hodně bílkovin, vlákniny, vápníku, hořčíku, draslíku, zinku, selenu, mědi, fosforu, vitamínu E, vitamínů skupiny B, kyseliny listové, železa, antioxidantů a také barviv.
Z mandlí si můžeme doma připravit hned několik dobrých pokrmů. Dokonce i domácí mandlové mléko. Přípravu zvládne každý, protože je jednoduchá. Mandlové mléko se vyznačuje jemnou a mléčnou chutí a obsahuje proteiny a minerální látky jako mléko kravské. Na mandlové mléko také nevzniká alergie jak na mléko kravské, na pozoru by se měli mít ale lidé alergičtí na ořechy.
Na mandlové mléko budete potřebovat 200 gramů mandlí, 450 mililitrů vody a vanilkový prášek (nebo cukr). Mandle namočíme na osm hodin do vlažné vody. Tímto procesem se v mandlích aktivuje mnoho prospěšných enzymů. Poté je rozmixujeme a dáme si záležet, aby byly mandle skutečně rozdrcené. Poté mandle přecedíme přes jemné sítko. Navíc přidáme jen vanilkový cukr nebo prášek. A můžeme podávat. Mléko však dlouho neskladujeme, protože nám ani dlouho nevydrží. To poznáte podle chuti, kdy začne mít nápoj hořkou chuť.