Mandaly se za poslední roky staly nezbytnou součástí mnoha životů. Někomu mohou přinést do života radost, jiný se díky nim uklidní a mohou pomoci při speciálních terapiích, dokonce mohou i léčit. Jsou mnohem víc, než je pouhé „omalovánky“, které koupíte v kdejakém obchodě. Na první pohled obyčejné mandaly v sobě ukrývají spoustu nevídaného.
Co jsou to mandaly?
V překladu znamení kruh či dokonce magický kruh. Jde nekulturním symbolem jednoty a rovnováhy. Jsou staré jako lidstvo samo, potvrzují to nejstarší obrazce, které byly nalezeny v paleolitu. Objevuje se ve všech kulturách a někdy se využívá jako prostředek pro komunikaci s bohem či bohy. Dnes je to nástroj pro relaxaci nebo dokonce pomůcka v sebepoznávání. Využívá se v arteterapii. Upozornil na to Carl Gustav Jung, švýcarský psychoanalytik, který mandaly zpopularizoval.
Řekl, že jde v podstatě o psychokosmogram, tedy obraz psychického univerza a rozložení mysli. Právě mandaly jej zaujaly a to natolik, že je začal využívat v psychoterapeutické praxi a ono to pomáhalo. Tvrdí se, že právě mandaly pomohly Jungovi překonat krizi a problémy, které se u něj projevily po ukončení spolupráce se Sigmundem Freudem. Dnes je to něco jako relaxační či uvolňující hra, která přinese spoustu poznání sebe sama.
Bílý kruh
Máte-li na bílém papíře nakreslený kruh, pak jej vybarvujete podle svých představ. Na povrch v obrázcích vyplouvají na povrch emoce, vidiny, poznatky, ale také obavy a strachy. Při psychoterapii dostává klient papír s již předkreslenými mandalami. Jednu si klient vybírá a vybarvuje jí. Vše může dotvořit jemná meditační hudba. Mandala odráží vše, co je v nitru toho, kdo jí tvoří. Hovoří o životní cestě, léčí, posiluje, učí trpělivosti. V mnohém umí člověka a jeho problémy osvobodit.