Uplnek, moc]Zahledíte se na noční oblohu, kde září Měsíc. Nastal čas úplňku. Slunce a Měsíc stojí proti sobě. Napětí je doslova hmatatelné. I lidé, kteří jsou jinak vůči ezoterice spíše skeptičtí, tyto okamžiky vnímají citlivě.
Neotevírejte nedořešené spory
Ať chceme nebo ne, Měsíc na noční obloze je s námi nerozlučně spjatý. Pradávná pozorování říkají, že například ženy v období úplňku mají větší chuť na sex a jsou také plodnější. Větší nadílku slibuje i příroda, například zkušení houbaři míří v létě do lesů s košíky právě po té, co se na noční obloze objevilo stříbrné měsíční kolo. Rodí se víc dětí a je také správná doba na nové začátky, chcete-li se pustit do něčeho nového, například zhubnout. Na druhou stranu jde o emočně vypjaté období. Nedoporučuje se proto otevírat nedořešené konflikty, ani si naplánovat lékařské zákroky – bolest vnímáme intenzivněji než jindy. Roste i riziko úrazů a nepříjemných zdravotních příhod, statistiky mluví o větším množství sebevražd. Jaký ale bude konkrétní úplněk, to záleží vždy na tom, v jakém znamení zvěrokruhu se právě ocitl.
Menstruace v době novoluní
Nikoho už asi nepřekvapí, že působení fází Měsíce na člověka potvrzuje i moderní věda. Michael Smith z univerzity ve švédském Göteborgu před časem zkoumal lidský spánek a zjistil, že lidé v době úplňku spí o 20 minut méně. Jiná švýcarská studie zase dokládá, že při úplňku máme o 30 % kratší fázi hlubokého spánku. Lidé, kteří se experimentů účastnili, přitom spali v místnostech bez oken, aby je svit měsíce nerušil. Jasně to potvrzuje, že biologické hodiny nastavené měsíčními fázemi máme v sobě. Odborníci se domnívají, že před vznikem umělého osvětlení ženský ovulační cyklus ovlivňovaly výhradně měsíční fáze. Ženy přírodních národů (a v pradávné době i naše ženy) menstruovaly v novoluní, nejplodnějším období. Odpověď, proč naše tělo na měsíční svit reaguje a přitom ho oči ani nemusí vidět, ale dosud neznáme.