LSD: Obávaná droga, nebo užitečná věc v psychoterapii?

By | 13.07.2020

LSD]LSD, neboli diethylamid kyseliny lysergové je jak známo velice silný halucinogen. Navíc se k této látce váže hodně pověr a mýtů. Někteří LSD rádi užívají, protože jim dodává pocit svobody, bezstarostnosti, vytváří jim příjemné pocity, jiní LSD vyzkoušeli poprvé a naposledy. Umí totiž kromě příjemných pocitů vyvolat i ty nepříjemné, hluboké deprese, matení smyslů a vytváří neexistující realitu. A co na to říká věda?

Pokud se na to podíváme z chemicky odborného hlediska, je to polysyntetická heterocyklická sloučenina, která se připravuje z námelových alkaloidů. Jde tedy o velice silnou toxickou látku, která už v pár desítkách mikrogramů začíná účinkovat. Je dokázáno, že na LSD se dá vytvořit závislost psychická, fyzická nebyla potvrzena, stejně jako úmrtí, které by bylo zapříčiněno užitím LSD.

Nebezpečí v podání této látky je schované v prožívání nejen halucinací, ale i do spadnutí neexistující reality a tím nebezpečím ublížit sám sobě.

LSD bylo objeveno roku 1938 v Basilejské laboratoři švýcarským chemikem Albertem Hoffmanem, kdy studoval vlastnosti námelových alkaloidů. A tam tehdy náhodou objevil silně toxické LSD. Roku 1943 se LSD začala testovat nejen pro terapeutické využití, ale i vojenské.

Díky LSD se podařilo mnohokrát vyléčit při terapeutických sezeních schizofrenii, paranoie, depersonalizaci, dokonce i frigiditu a pacientům zvedalo sebevědomí. A vše bez trvalých následků, podáváno v malých dávkách. Pokud dávky byly vysoké, naopak k těmto chorobám podávání vedlo. LSD individuálně působí na jednotlivce, je to tedy dobrý sluha, ale zlý pán. Největší éru LSD zažilo v době hippies v 70. letech.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Už plánujte dovolenou, jeďte za vínem i historii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..