Lískový ořech]Když se řekne lískový oříšek, mnoho z nás si automaticky vybaví veverku, která si lískové oříšky vehementně strká do škraní anebo si vybavíme pohádku Tři oříšky pro popelku, kde se v hlavní roli ocitají právě tři lískové oříšky.
Oříšky nejsou jen výbornou pochutinou veverek, ale také lidí. Často se může stát, že jdete lískové oříšky sklidit, ale není už co sklízet, protože veverky byly rychlejší. Lískové oříšky jsou jejich oblíbenou potravou, kterou si schovávají do dutin stromů na zimu. Občas se však stane, protože jsou veverky zapomnětlivé, že veverka zapomene, kam si svůj poklad oříšků vlastně uschovala. Je pak škoda, když lískové oříšky leží ladem kdesi v dutině stromů. Proto musíte být ve sběru rychlejší než ony, pokud alespoň něco z oříšků chcete mít.
Lískové oříšky jsou plodem lísky obecné. Jedná se o keř, který však dorůstá obrovských rozměrů, v podstatě o něm mluvíme jako o stromu. Keř lísky obecné patří do čeledi lískovitých. Původem pochází líska obecná z regionu Kampánie v Itálii, kde se pěstovala už od starověku. Jde o rozložitý keř, který dorůstá výšky až čtyř metrů. Její listy jsou mírně chlupaté a vejčitého tvaru. Samčí květy jsou hnědé tzv. jehnědy, samičí květy jsou nenápadné pupence. Plodem tohoto keře jsou lískové oříšky, které dozrávají koncem léta.
Líska obecná je dnes rozšířena v celé Evropě. Roste na celém území České republiky. Často se vysazuje jen pro okrasu. V truhlářství se dají dobře upotřebit její ohebné a měkké dřevo. Lískové oříšky se pak užívají zejména v potravinářství. Objevují se jako součásti čokolád a dalších cukrovinek. Lisováním se z nich stává olej, který se přidává do potravin a využívá v malířství a kosmetice.
V tradičním lidovém léčitelství se používají především usušené listy. Obsahují silice, cukry, třísloviny, flavonové deriváty a další důležité látky. Používaly se zejména k zastavení průjmu a dalších střevních problémů. Uvolňovaly křeče a mírnily peristaltiku střev. Měli zároveň močopudný účinek, z toho důvodu se pil čaj z listů, při onemocnění močových cest. Dělal se z nich i nálev. Z listů se také připravoval odvar do koupele. Ten se používal zejména při hemeroidech a atopickém ekzému. Pro mírné působení listů se dnes už takřka nepoužívají. V lidovém léčitelství se používala i kůra z mladých větví.
Lísce obecné byl vždy přisuzován magický a spirituální účinek. Hůl z lískového dřeva nosil třeba řecký bůh Hermes nebo germánský bůh Odin.
Lískové oříšky jsou stravitelnější než mandle nebo vlašské ořechy a poskytují velké množství energie. Výživová hodnota lískových oříšků a mandlí je přibližně stejná a lískové oříšky jsou bohatší na kalorie, tuky, vitamín B1 a kyselinu listovou. Mandle obsahují zase více vápníku, fosforu, proteinu a železa.
Lískové oříšky jsou dobrým zdrojem tuků, proteinů, vitamínu B1, B6 a minerálů. Neobsahují žádný provitamín A ani vitamín C, jsou chudé na sacharidy.
Konzumací lískových oříšků lze předcházet ledvinovým kamenům. Lískové oříšky jsou vhodné především pro sportovce, mládež a lidi oslabené nemocí a také pro těhotné ženy.
Listy lískových oříšků pomáhají při křečových žilách a hemeroidech. Aplikují se přímo na postižená místa.
Oříšky by se měly dobře rozkousat. Pražené jsou chutnější než syrové a také lépe stravitelné. Olej z lískových oříšků se používá velmi málo, protože se rychle kazí.