Lípa srdčitá, Lípa malolistá]Lípa srdčitá, nádherný strom, který můžeme potkávat na různých místech České republiky, je národní strom. Lidově se jí říká lipka, stromy jsou až 15-20 metrů vysoké, mají košatou korunu, a lípy rozkvétají až v 20 roku jejich života. Může se tak i stát, že na jednom stromu je najednou i 60 000 květů.
Domovem lípy je Evropa, a listy mají tvar srdce a jsou dlouze řapíkaté. Na líci jsou listy tmavě zelené, zespodu jsou šedozelené. V úžlabí žilek jsou listy chlupaté. Krémově bílé květy nádherně a silně voní po medu a jsou oblíbeným místem včel, které z nich dělají lipový med.
Lípa obsahuje mnoho léčivých látek, a to především v lipovém květu. Jako nejvýznamnější látky, které lípa obsahuje, jsou fenolické kyseliny, třísloviny, proanthocynidiny, flavonoidy. Také obsahuje silice, sliz, proanthocynidiny, slizy, glykosidy, saponiny a další užitečné látky.
Lípa působí protizánětlivě a také lehce močopudně. Skvěle utišuje křeče, rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. Vnitřně se užívá při různých chorobách, jako je rýma, kašel, chřipka, angína, nebo zánět průdušek. Podporuje pocení, také se používá při žlučových problémech a křečích spojené s trávicím ústrojím. Zevně se užívá na lupy. Čaj se podává sám, nebo s citronem. Ani se nemusí doslazovat. Pokud chcete sladit, dobré je lipovým medem. Čaj by se měl pít pravidelně, a hned několikrát denně.
V českých parcích se často vysazuje lípa americká, ta má široce oválné, na rubu světlejší listy, a čaj z této lípy vyvolává u citlivých lidí průjem i dávení. Proto si dávejte dobrý pozor, na kterou lípu narazíte. Také se v parcích pěstuje lípa plstnatá, která je k léčebným účelům také nevhodná.