Španělské levandule]Nejpoužívanější odrůdou levandule samotné je levandule lékařská. Ta nachází mnohá uplatnění v různých oblastech lidského života.
Levandule má protizánětlivé a dezinfekční účinky, proto se užívá nejen k čištění ran, ale také je vhodná k léčbě akné, či na štípance po bodnutí hmyzu. Při potírání těchto ran levandulí, se vám rány mohou rychle zlepšit.
Levandulový olej se získává z čerstvých květů levandule, a používá se hlavně v aromaterapii, navíc také k zevnímu použití. Tam se ale nepoužívá jen čistý olej, ale také různé další smíchané ingredience. Maséři také často používají k masírování levandulový olej, který pomáhá klientům relaxovat. Olej uvolňuje svaly i nervové napětí. Olej pomáhá i při spáleninách, které jsme si způsobili na slunci. Kúra z levandule pomáhá i na lupy. Ty nejdražší oleje pocházejí z levandule lékařské, ostatní z hybridních levandulí, což jsou levandule křížené s lékařskou a širokolistou.
Kuchyňská přísada i parfémová vůně
Levandule v kuchyni]Dnes je v k dostání v obchodech řada kosmetických přípravků s obsahem levandule, jako jsou šampony, pěny do koupele či sprchové gely.
Příjemnou koupel plnou levandule si můžeme dopřát i normálně, bez chemických přípravků. Stačí si do koupele kápnout pár kapek levandulového oleje, nebo nasypat sušené květy levandule. Výborně tato lázeň působí na unavené končetiny.
V kuchyni lze levanduli využít k vaření a to nejen její květy, ale také listy. Chuťově je pak levandule podobná mátě, rozmarýnu či tymiánu. Levandule je hodně aromatická a také nahořklá. Proto v jejím přidání do jídla platí: méně, znamená více. Zajímavostí je, že se přidává do vyhlášeného francouzského provensálského koření. Hodí se k masu, houbám či k rybám. Také se dá uplatnit ve sladké kuchyni.
Vytváří se dokonce i levandulový med, který je výborný. Obsahuje hodně sacharózy a to je důvod, proč vydrží dlouho vláčný. Dostupnější než med, je levandulový cukr.
Levandule se též užívá ve voňavkářském průmyslu. Obsahuje však silice, a ty mohou působit pro citlivé osoby jako alergen. Dobré jsou bylinkové sáčky a polštáře s levandulí, které slouží k uvolnění. Sušené větvičky levandule se dávají jako dekorace do květinových vazeb, či se jimi různě dekoruje byt. Pokud si za letních večerů do aromalampy přilijete pár kapek levandulového oleje, zaručeně odradíte komáry, ale dokonce i klíšťata. Stačí se tedy potřít levandulovým olejem a máte od nepříjemného hmyzu pokoj.
Levandule nejen, že krásně voní, uvolňuje, ale dokonce pomáhá i našemu zdraví, ať už jako repelent proti obávanému hmyzu, nebo jako pomocník při kožních ranách.