Tato Caihua, neboli Achocha – ašokča je okurko-paprička. Roční, popínavá bylina, stonek může měřit až 5 metrů do výšky. Prapůvodem z Bolívie, pěstována domorodci Peru jako ovoce určené k běžné výživě. Prý ji znali i Mayové. Caihua má masitou a chladivou kůru, používanou jako obal pro masitou náplň nebo jiné jídlo. Je velice chutná. Listy jsou taktéž jedlé a kořeny se využívaly na čištění zubů. Plody se nakládají podobně jako okurky. Ale dělá se z ní i salát.
Etnomedicinální užití domorodými komunitami: V syrovém stavu je velmi dobrý přípravek proti cukrovce, používá se v případech respiračních chorob a šťáva při léčbě zánětu ucha-otitis. Tradiční je též užití při snižování cholesterolu v krvi, jako diuretik. Důležité je, že snižuje špatný cholesterol a čistí cévy. Je prevencí proti ateroskleróze. Má známku číslo 1.
Fytoterapeutické vlastnosti:
Antiflogistický, diuretický, hypoglykemický, hypocholesterolemický, hypotriglyceridemní, hypolipidemický, hypotonický, preventivní ateroskleróze a vermifugní (hlístopudný).
Sama ji pěstuji v nadmořské výšce 500m nad mořem a mohu potvrdit, že krásně plodí. Peruánci jí pěstují až do výšky 2200m. Ačokča se zasévá jako rajče, koncem února a stejně s ní i postupujeme. Vysazujeme po mrazíkách do dobře vyhnojené půdy. Z jedné ačokči sklízím 300 plodů, které jsou velmi chutné. Ačokče musíte dát opěru, jedna rostlina potřebuje 2m na výšku a 2 metry na délku, pak vám krásně půjde otrhávat. Ačokču plním i mletým masem, jako na sekanou a peču. Je lahodná a hlavně uzdravuje.