Kyselina listová]Kyselina listová je biolátka, které má většina lidí nedostatek. Právě tato látka je potřebná k vytváření hormonu štěstí.
Kyselina listová se nachází hlavně v rostlinné stravě. Můžeme ji však najít i v játrech zvířat, které kyselinu listovou ukládají. Kyselina listová je v podstatě velmi citlivý vitamín. Ničí ho světlo, teplo, a dlouhé skladování při pokojové teplotě. Nachází se převážně v syrové stravě.
Kyselina listová je nosičem uhlíku, který značně působí při výstavbě proteinu a v krvi váže barvivo, hemoglobin. Je to nenahraditelná část, co se týče produkce červených krvinek. Proto je tolik důležitá pro lidi, kteří trpí chudokrevností.
Je potřebná pro výstavbu nukleových kyselin, ve kterých je uložen náš genetický kód. Pomáhá buňkám růst, opravuje je a nahrazuje. Dává nám chuť, když pohlédneme na jídlo. Stimuluje žaludeční kyseliny.
Její úlohou je také přenášet v těle podráždění nervů mozku do celého nervového systému. Stará se o dobrou náladu, štěstí, optimismus a důvěru. Má velký podíl na naší radosti a produkuje nervovou bílkovinu metionin. V metabolismu díky ní vznikají látky serotonin a noradrenalin. Serotonin je tlumící látka, která nás dostává do pocitů štěstí. Díky ní se nám také dobře usíná. Noradrenalin je látkou, která nám přes den pomáhá řešit stresové situace. Obě tyto látky jsou syntetizovány díky kyselině listové, která pracuje v buňkách nervů a mozku.
Vitamín B12 nám pomůže udržet dostatečné množství kyseliny listové v těle. Únava, kterou lidé často pociťují, je právě ochrana lidského těla, hlavně nervového systému. Organismus se pak sám sebe snaží šetřit a to je chvíle, kdy je třeba dát tělu kyselinu listovou, která kromě toho, že nám zvedne náladu, pomůže i našemu tělu regenerovat.