Chryzantéma]Užívání květů chryzantém jsou proslulé odpradávna a to zejména v Číně a Japonsku. Jí se mladé květy, a než se upotřebí, nakládají se někdy do sladkokyselého roztoku. Ke zdobení pokrmů se vyšlechtily speciální odrůdy této květiny. Květy chryzantém obsahují fenolové látky a také vykazují nezvykle vysokou redukční aktivitu. Mají protirakovinné a protizánětlivé účinky.
Využívá se i měsíček zahradní, který se u nás pěstuje hlavně jako letnička, nebo léčivá rostlina. Ve Francii se v minulosti užíval hlavně jako salátová zelenina a jeho květy se používaly k barvení másla, sýrů, nebo k náhražce šafránu. Čerstvé lístky se přidávají do smaženic, rýže, salátů, brambor, nebo nákypů. Pomáhají k trávení a obsahují hodně karotenu, který blokuje škodlivé účinky volných radikálů. Květy měsíčku skvěle chutnají, karotenoidy, které obsahuje, mu dávají jasnou barvu a silice účinkují protizánětlivě. Napomáhá zvýšit tvorbu žluči a působí i baktericidně.
Nejznámější pampeliška se může chlubit nejjemnějšími květy, to zejména na jaře. Později její květy hořknou a tuhnou. Využívání pampelišky v kuchyni je dávnou tradicí, která byla praktikovaná i u nás. První jarní květy se užívaly zejména v době velikonoc. Svaření pampeliškových květů s cukrem dávalo lidem med, a pokud se nechaly alkoholicky kvasit, vznikalo pampeliškové víno. Pampelišková poupata se nakládají do octu, nebo se konzumují jako náhražka za kapary. Pampeliškové květy obsahují hořčiny, třísloviny, silice, slizy a fytosteroly.
Květenství prvosenek se sbírají metodou odštípnutí, jako jedlé květy se užívají především jako léčivá droga. Zlepšuje vykašlávání a zároveň kašel tlumí. Obsahují saponiny a fenolové glykosidy.