Kde se vzala Henna

By | 22.06.2020

Henna]Určitě spousta z nás zná hennu jako barvu na vlasy, nebo přírodní barvu, kterou se malují různé ornamenty po těle, tzv. malování hennou. Co ale ve skutečnosti ta henna je?

Henna neboli Lawsonia inermis je rostlina tropického a subtropického pásu, komerčně pěstovaná především v zemích Indie, Pákistán, Írán, Jemen, Súdán, Somálsko a Afghánistán. Listy Henny totiž obsahují přírodní červené až oranžové pigmenty, které se výborně váží s proteiny.


Vlastnosti henny se tak hojně využívají k barvení kůže, nehtů, různých tkanin ale především vlasů. Henna vlasy nejen barví, ale regeneruje a zpevňuje, zbavuje vlasovou pokožku lupů a je vhodná pro ty, kteří trpí různými alergiemi a ekzémy. Henna má navíc antiseptické a antibakteriální účinky.

Pro barvení vlasů se používá rostlinný henna pudr, což je směs prášků z henny a různých bylinek. Na výrobu prášku bývají nejčastěji využívány druhy Lawsonia inermis, která nejvíc odpovídá představě o barvě henny. Její použití způsobuje zbarvení do červena. Využívá se také Lawsonia alba, což je bezbarvá henna a také henna černá zvaná Lawsonie Spinoza. Pokud se tyto druhy prášků smíchají, můžeme získat různé kombinace odstínů.

Běžně používané barvy na vlasy z drogerie z vlasů odstraňují jejich ochrannou vrstvu a tak se vlasy oslabují. To však henna nedělá, ta ochrannou vrstvu vlasů posiluje a dodává vlasům lesk a sílu a zabraňuje jejich lámání. Molekula barvy henny dobře proniká ochrannou vrstvou vlasů a váže se s proteiny obsaženými v jejich struktuře a tak je přirozenou cestou obohacuje o toto barvivo.

Účinek pronikání henny do vlasu můžete zvýšit, pokud přidáte do rozmíchávání henového prášku kapku citronové šťávy. To zajistí ještě lepší průchodnost pro molekuly heny do struktury vlasu.

Konečný výsledek barvení hennou záleží na délce aplikace barvy na vlasy. Účinek je podobný jako při louhování čaje. Henna obsahuje také tanin, stejně jako čajové lístky. Čím déle necháte tanin působit, tím více budou vlasy obarvené přírodní hennou.

Pokud toužíte po barvení vlasů přírodními barvami, je důležité mít na paměti, že pokud si vlasy do této doby barvíte klasickými chemickými barvami z drogerie, je důležité hennu použít až po pár týdnech po chemickém barvení, nejlépe nechat odrůst do své přírodní podoby. Na internetu se dá sehnat plno rad a návodů, jak po chemickými barvách na obarvení vlasů přejít na barvení hennou.

Henna není jedinou možností pro přírodní barvení vlasů. Přírodní barvy na vlasy vytváří i značka přírodní kosmetiky Logona. Ta vyrábí barvy na vlasy na bázi henny, které jsou čistě organického původu. Proto jsou i jejich účinky stejné jako u čistého henového prášku. Z černovlásky sice blondýnku neuděláte, ale posílíte své vlasy a navíc je vždy vhodnější vybírat barvu henny v podobě vaší přirozené barvy vlasů.

Henna nabízí různé barvy na vlasy, sehnat můžete různé odstíny hnědé, červené a černé. Stačí už jen vybrat.

Přečíst  Chemie: Nezdravě obklopující
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..