Jmelí]Každý ho zná jen v souvislosti s Vánocemi. Ale málokdo ví, že jmelí má své kouzlo i v jiném období. Dává nám vnitřní sílu, uklidňuje tělo a čistí krev. Naši Keltové ho vysoce cenili, nad ostatními bylinkami. Proč asi? Protože díky němu dokázali řešit různé nemoci. Považovali ho za dar z nebes. Myslím, že určitě jím je. Roste v korunách moudrých stromů. Není spojeno kořeny se zemí, je to vlastně cizopasník, který léčí a pomáhá. Vše je ve váze a rovnováha univerza musí být. Listy jmelí zůstávají zelené po celý rok, i toto nám něco praví. Je možné ho trhat a užívat celý rok. Dle tradice se nesmí jmelí dotknout země, jinak ztrácí své léčivé účinky. Je to magická rostlina, kterou druidové připisovali kouzelné vlastnosti. Rituálně ji odřezávali zlatým srpem a poté rozdávali mezi potřebné. Pomáhá i proti bleskům, zavěšena v domě. Odhání zlé duchy a negativní energii. Patří však mezi rostliny lásky. Proto ta tradice líbat se pod jmelím.
Roste na vrbách, javorech, ovocných stromech i na jehličnatých, v mnohých krajinách velmi hojně. Z bobulí dobývá se lep na ptáky.
Sbíráme větvičky během celého roku, nesbírat na topolu, ale jmelí sbírané v březnu, listopadu a prosinci kolem deváté hodiny ráno má nejvyšší obsah léčivých látek.
Používá se jako pomocný prostředek při vysokém krevním tlaku – snižuje vysoký krevní tlak, zmírňuje bolesti hlavy způsobené vysokým tlakem, pomáhá uklidnit nervový systém (jen malé dávky), pomáhá při bolestivé menstruaci, při ateroskleróze a příznacích stáří vůbec, má příznivý uklidňující účinek na srdeční činnost, byly prokázány i určité protinádorové účinky.