Noční obloha]Venuše bude provázet naši budoucnost v dubnu. Dále to bude Merkur /od 10.4. – do 5.5./ Saturn /v noci/ a Jupiter, který provází Venuši na každém kroku. Můžeme je i společně vidět, na ranní obloze. Velmi dobré postavení mají Lvi. Saturn, který bude ovlivňovat náš spánek, protože svítí v dubnu velice pěkně v noci, dokáže dostat Lvi, do pozice dobrého postavení. Saturn bude i přes ně přecházet. Což jim dodá sílu a odvahu.
Velmi často nyní slýcháme dotaz, která že jasná hvězda to vlastně září zvečera nad jihozápadním obzorem. Ve skutečnosti se jedná o planetu Venuši, která svítí vysoko na obloze a jejíž večerní viditelnost skončí přibližně kolem 20. března. Na ranní obloze pak je viditelná od začátku dubna do poloviny listopadu. Proč ale Venuši jednou pozorujeme jako večernici a jindy jako jitřenku? A proč je vlastně tak jasná? Jedná se totiž o třetí nejjasnější objekt na naší obloze po Slunci a Měsíci!
Hledáme-li příčinu toho, proč Venuši jednou pozorujeme jako jitřenku a jindy jako večernici, musíme se podívat na její oběžnou dráhu. Venuše totiž (podobně jako Merkur) obíhá uvnitř dráhy planety Země. Proto někdy planetu pozorujeme takzvaně před Sluncem, kdy září jako jitřenka a vychází dříve než Slunce, a jindy naopak září nad obzorem po západu slunce jako večernice.
Důvodů, proč je Venuše tak jasná, je hned několik. Venuše je Zemi nejbližší planetou. Může se k ní přiblížit až na 40 milionů kilometrů a navíc se jedná o těleso zhruba stejné velikosti jakou má Země. Planeta je dále trvale zahalena do neproniknutelné vrstvy oblačnosti, která vysoce odráží sluneční záření.
Potěšit svoje oko můžete prostým pohledem na večerní oblohu i bez pomoci dalekohledu. Pokud ale budete tuto planetu sledovat po delší období za pomoci teleskopu, zjistíte, že Venuše (podobně jako Měsíc) vytváří fáze, během kterých ji můžeme pozorovat jako tenký srpeček, ale i jako téměř plný kotouč podle toho, v jaké poloze se vůči Zemi a Slunci nachází.
Dne 30. 4. bude Merkur pouze 1,4° jižně od otevřené hvězdokupy Plejády. /pomůže Beranům a přinese jím penízky/ Měsíc je v konjunkci s Regulem 6. 4. ve 3 hodin a se Spikou 10. 4. ve 2 hodiny.
Konjunkce planety a Slunce mají stejnou ekliptikální délku neboli rektascenzi. Při horní konjunkci je Slunce mezi Zemí a planetou. U vnitřních planet (Merkuru a Venuše) může nastat také dolní konjunkce, při níž je planeta mezi Zemí a Sluncem.
Měsíc je 26. března v 17 hodin 5 minut v novu. V tomto týdnu prochází na obloze souhvězdími Kozoroha, Vodnáře, Ryb a Berana.
Co to značí?
- Pro Kozoroha:
– může vás negativně ovlivnit a sebrat vám trochu síly, potíže v práci a ve vztahu, budete vše řešit jídlem. Pro Vodnáře, u vás nastává klid, ale i může ve vás vyvolat negativní vzpomínky z dětství, nenechte se jím ovlivnit. - Pro Ryby:
– pozor na klidnou vodu, vydejte se proti proudu, nedejte se ovlivnit a ukolébat, jděte do akce, je čas dělat změny. - Pro Berana:
– získáte lukrativní obchody, ale i hodně můžete ztratit. Vaše mysl je oslabena, nedejte se zmást klidným postojem lidí okolo sebe, něco se na vás může chystat.
Planety sluneční soustavy
Období večerní viditelnosti nejjasnější oběžnice uplynulých měsíců, končí i Venuše. Planeta zapadá počátkem týdne již kolem čtvrt na osm večer, tedy jen hodinu po Slunci. 27. března se Venuše nejvíce přiblíží k Zemi, na vzdálenost 42 107 000 km. Na obloze se tato planeta znovu objeví již počátkem dubna, a to ráno nízko nad východním obzorem. Další viditelnou planetou je Jupiter, který vychází před půl pátou ráno a pozorovat jej můžeme nízko nad východojihovýchodem. Počátkem týdne se v jeho blízkosti promítá ubývající srpek Měsíce. Nejlépe viditelnou planetou je Saturn, svítí v průběhu celé noci v jihovýchodní části souhvězdí Lva. V noci ze soboty na neděli se u nás zavádí letní čas. V neděli 29. 3. ve 2 hodiny ráno středoevropského času se ručičky hodinek posunou o hodinu dopředu, na třetí hodinu středoevropského letního času. Ten u nás skončí v neděli 25. října.