Před porodem]S partnerem jste se rozhodli mít miminko. Vysadila jste antikoncepci (pokud jste ji předtím užívala) a už několik týdnů či měsíců se snažíte… a ono nic. V čem může být problém?
Stres
V první řadě nemá cenu se okamžitě stresovat a hledat vinu ve vlastní či partnerově neplodnosti, tato možnost se obvykle řeší až jako poslední, jako krajní řešení. Stres – to může být také jedna z věcí, které úspěšnému početí brání. Uklidněte se, uvolněte se, vezměte si v práci pár dnů dovolené. Pokud se vám stále nedaří otěhotnět, pokuste se pokud možno zůstat v klidu, nehledě na to, jak je vaše touha po miminku velká a palčivá. Pokud se pro vás sex stane jen pouhou cestou, jak dosáhnout vytouženého těhotenství, brzy otráví nejen vás, ale i vašeho partnera, zběsilé sledování ovulace a soulož „na čas“ také nikomu na pohodě nepřidá.
Zlozvyky
Kouříte? Pijete často alkohol? Zkuste tyto věci na čas vysadit. Obě totiž může úspěšnost při otěhotnění ovlivnit, samozřejmě negativně. Dalším takovýmto faktorem je, jak už bylo zmíněno výše, stres, zejména velké pracovní nasazení.
Antikoncepce
Vysazení antikoncepce neznamená automaticky, že otěhotníte hned při první příležitosti. Účinné látky ještě nějakou dobu kolují vaším organismem, pokud jste tedy brala hormonální antikoncepci, buďte trpělivá a vyčkejte ještě pár týdnů, než se obrátíte na lékaře.
Pokud nic nezabírá
Po roce neúspěšných pokusů o početí je již na místě a velmi doporučované obrátit se na lékaře, který vás vyšetří, případně zajistí speciální vyšetření či doporučí léčbu. Umělé oplodnění je bráno až jako poslední možnost (snad s výjimkou adopce), ovšem někdy bývá pro ženu jediným způsobem, jak porodit očekávaného potomka.