Hořčík]Hořčík, životně důležitý minerál a hlavní stavební prvek našeho organismu. Magnesium, jak se hořčík odborně nazývá má na svědomí obnovu kostí, zubů a správný růst. Naše kosti zásobuje důležitými minerály, zubní sklovinu zase pomáhá udržovat v dobrém stavu a pomáhá jí odolávat vůči zubním kazům. Také má na starost správné využití energie v nervech, svalech a buňkách.
Hořčík se také stará o využití bílkovin v těle a pomáhá podporovat trávení. Hořčík by měli dodávat hlavně ti, kteří jí jídlo bohaté na sacharidy, nebo výrobky z bílé mouky, maso a výrobky, které obsahují živočišné tuky.
Dále hořčík příznivě ovlivňuje srážlivost krve, hladinu cholesterolu, krevní tlak a také ovlivňuje správný rytmus srdce. Hořčík se zejména stará o naše srdce, nejen aby správně tlouklo, ale má na ně i krevní tlak celkově blahodárné účinky. Zároveň je prevencí proti různým srdečním chorobám a infarktu.
Pomáhá od křečí v tkáních a svalech a také pomáhá vyplavovat nadbytek solí a vápníku v lidském organismu a to hlavně ve žlučových a ledvinových kamenech. Pomáhá k regulaci štítné žlázy a mužům pomáhá ke správné činnosti jejich prostaty. Diabetici mohou hořčík využít zase pro zvýšení inzulinu v těle.
Také má hořčík velice příznivé účinky na lidskou psychiku. Odbourává stres, deprese, zahání bolesti hlavy a působí proti migrénám. Pomáhá uvolňovat napětí, zlepšuje stav paměti a myšlení a zahání únavu. Měly by jej užívat zejména ženy v době menstruace, nebo kdokoli, kdo zvyšuje svou fyzickou námahu. Také je velice vhodný pro ženy v těhotenství.
Největší obsah hořčíku obsahují celozrnné obilniny, pečivo, pšeniční klíčky, luštěniny, semena rostlin, brambory, ořechy, maso, mléko, fíky, ryby a listová zelenina. Najít jej můžeme v ovoci a zelenině a také v minerálních vodách.
Je známé, že pokud dostáváte často křeče do končetin, zřejmě byste měli zvýšit přísun hořčíku.