Vánoční ozdoby]Nejrozšířenějším vánočním zvykem je zdobení vánočního stromečku. Tento zvyk vznikl v Německu a odtud se v 17. století šířil i do dalších anglosaských zemí a později také po celém křesťanském světě. K nám do Čech doputoval až v roce 1812, kdy hosté tehdejšího režiséra Stavovského divadla Liebicha mohli spatřit bohatě nazdobenou a osvětlenou jedli jako vyvrcholení štědrovečerní hostiny v jeho zámečku v Libni. Do lidových vrstev ale vánoční stromeček pronikal pomalu a někde ho neznali ani koncem 19. století.
Vánoční stromečky se původně věšely na strop špičkou dolů nebo se stavěly do dřevěného podstavce ve tvaru kříže. Vždy se na ně dávaly svíčky jako symbol věčného světla z Betléma. Později přicházely další ozdoby jako sušené ovoce, jablka, cukrovinky, pozlacené ořechy, papírové řetězy slepované škrobem, ozdoby ze slámy, brambory a jiné přírodní materiály. Skleněné ozdoby, které věšíme na stromečky dnes, jsou nejmladšími vánočními ozdobami a zdobí se jimi stromečky od 60. let 19. století.
Nejdříve to byly ozdoby ze skleněných vinutých perlí, ve tvaru zvířátek nebo figurek, voskových perlí, které byly plné vosku a uvnitř postříbřené a na povrchu zdobené studenou malbou. Dalšími ozdobami byly perly z mačkaného skla nebo foukané perly. Po první světové válce byly hitem ozdoby z papírového kartonu obalené skleněnou balotinou posypanou perličkami.
Ve 20. letech se rozvíjí tradice ručně vyráběných foukaných skleněných ozdob, které jsou k dostání i dnes. Ze začátku byly největšími obchodníky s foukaným sklem německé firmy, později se situace změnila a začaly se tyto ozdoby vyrábět přímo u nás. V roce 1931 se k nám skleněné ozdoby ještě vyvážely, ale už v roce 1933 se začalo vyvážet do ciziny a hlavně do USA. V roce 1937 jsme byly největšími výrobci těchto ozdob. Právě poctivost, ruční práce a kvalita mohou za to, že i dnes jsou české skleněné ozdoby vyhledávanou hodnotou.