Heřmánek pravý]Heřmánek je jednou z nejznámějších českých bylinek. V lidovém pojmenování se mu říká marunka, sluníčko, kamilka, harmaníček, či rumánek.
Heřmánek je také velice oblíbený i dnes. Již ve starověku věděli, jaké příznivé účinky heřmánek má. V oblasti Skandinávie heřmánek dokonce i uctívali. Heřmánek byl pro ně posvátnou rostlinou a také byl symbolem slunce. Heřmánek je popisovaný také jako bylinka proti zimnici, bolestem hlavy, močopudný přípravek, a také příznivý k čištění jater.
Heřmánek obsahuje účinné látky, jako jsou Maricin, farmesen, bisabol, silice, nebo také polyacetylenové sloučeniny. Díky tomu je heřmánek protizánětlivý, dokáže zvýšit pocení a uvolnit křeče.
V našich končinách se s heřmánkem můžete setkat zejména v teplejších oblastech a to jak v polích, na loukách, tak i podél cest.
Nejprve se však heřmánek vyskytoval pouze v jižní a jihovýchodní Evropě, do střední Evropy se dostal později.
U nás patří mezi známé polní plevele. Ale také se můžeme setkat s jeho záměrným pěstováním.
Jeho květy se dají sbírat od května do září, tedy celou sezonu. Heřmánek pravý se však dá splést se rmenem. Ujistěte se, že jde o heřmánek tak, že květ rostliny roztrhnete podélně na dvě poloviny. Pokud je lůžko duté, držíte v rukou heřmánek. Naopak byste se setkali se rmenem.
Léčivé byliny – Heřmánek
Heřmánek je výbornou bylinkou, která pomáhá na střevní problémy, také dezinfikuje a je protizánětlivý. Je vhodné nálevem z heřmánku potírat různé popáleniny, špatně se hojící rány, vyrážky, hemeroidy a jiné. Heřmánek pomáhá snížit bolest, urychlí hojení a zabraňuje škaredým jizvám. Heřmánek také pomáhá na alergické reakce.
Jen vzácně se mohou objevit alergické reakce na heřmánek.
Heřmánek se nejčastěji užívá vnitřně v podobě čaje, či extraktu, na střevní či močové problémy. Zevně se poté užívá prostřednictvím obkladů. Dá se využít jako kloktadlo.
Heřmánek se často přidává i do různých kosmetických produktů, vhodný je zejména na vlasy, či na suchou kůži.