Heřmánek

By | 17.12.2020

Heřmánek]Heřmánek je neocenitelnou bylinou, roste nejčastěji na polích v hlinité půdě, na lesních lukách a na polích mezi obilím, jetelinou, kukuřicí, řepou a bramborami.

Stále více je však heřmánek z našich polí vytlačován a to díky postřikům na ničení plevele a umělým hnojivům. Můžeme ho najít ve velkém množství po zimě, když bylo hodně sněhu a je vlhké jaro. Heřmánek má květní lůžko duté a kořenitou a příjemnou vůni.

Heřmánek často užíváme ve formě čaje, který by se však nikdy neměl využívat dlouhodobě. Má totiž účinky jako antibiotikum a po dlouhodobějším užívání může zlikvidovat střevní mikroflóru.


Od května do září se sbírají jeho květy za slunečného dne. Heřmánek je všelékem a to zejména pro malé děti, kterým pomáhá proti křečím a při bolestech bříška.

Heřmánek je výborný při nadýmání, průjmu, vyrážkách, bolestech žaludku, při problémech s menstruací, při nespavosti, horečce, bolesti ran a zubů a také při zánětu nadvarlat.

Heřmánek napomáhá pocení, mírní křeče a upokojuje. Působí protizánětlivě a dezinfikuje zejména sliznici. Zevně se užívá heřmánek na obklady a oplachy, při zánětech spojivek a mokvavých kožních vyrážkách. Užívá se i ke kloktání při bolesti zubů a na omývání ran.

Pokud nemáte dobrou náladu, jste rozmrzelí, měli byste vždy vypít šálek heřmánkového čaje. Působí výborně ke zklidnění nervů. Upokojuje hněv. Také polštářek ze suchých rostlinek heřmánku je vhodné využívat jako teplý obklad na bolavá místa.

Heřmánek se užívá i na koupele a umývání, protože má celkově dobrý vliv na celý nervový systém.

Heřmánek se skvěle hodí také k péči o tělo. Pokud si jednou týdně opláchnete heřmánkovým nálevem obličej, pak uvidíte, jak to vaší pleti jenom prospěje a tvář dostane zdravou barvu.

Heřmánkový nálev je vhodné užívat i k umývání vlasů, zejména pokud jste vlastníky těch světlých. Vlasy díky mytí heřmánkovým nálevem získají zdravý lesk a budou vzdušnější.

Heřmánek také pomáhá při zácpě a ulehčuje vyprazdňování. Nemá však projímavé účinky a je vhodný i na vnitřní léčení zlaté žíly, tedy hemeroidů. Zevně je dobré zlatou žílu léčit heřmánkovou mastí. Heřmánková mast je vhodná i k léčení jiných ran a oděrek. Pokud budete vdechovat heřmánkové páry, zlepší se vám i rýma a nachlazení a také katar vedlejších dutin.

Z heřmánku lze získat také olej, který se užíval už ve starověku při neuralgiích a lupání v končetinách. Už staří Egypťané považovali heřmánek za květinu Boha slunce a to zejména pro jeho silné působení proti horečce a teplotě.

Heřmánek byl také vždy velký pomocník žen. Pokud se heřmánek povaří ve vodě a poté přiloží na močový měchýř, zmírní se bolesti.

Heřmánek se dá užívat vnitřně ve formě čaje, kdy stačí zalít horkou vodou jednu vrchovatou lžičku heřmánku a necháme krátce vyluhovat.

Jako přísada do koupele funguje heřmánek výborně na kůži i vlasy. Stačí pár hrstí heřmánku přidat do vody a nechat se unášet pohodou a jeho vůní.

Obklady z heřmánku lze vytvořit tak, že polévkovou lžíci heřmánku zalijeme 250 mililitry vařícího mléka, krátce vyluhujeme, scedíme a přikládáme jako teplé obklady na postižená místa.

Doma si můžete vytvořit také bylinný polštářek, kdy stačí lněný pytlík naplnit usušenými květy a zašít.

Připravit si také můžete domácí heřmánkový olej. Stačí lahvičku naplnit až po hrdlo čerstvými květy, které nasbíráte za slunného dne a ty potom zalijete olivovým olejem lisovaným za studena. Květy heřmánku však musí být v oleji zcela ponořené. Lahvičku pak dobře uzavřeme a necháme stát 14 dní na slunci a uchováváme v chladničce.

Heřmánkovou mast si také můžete vyrobit doma. Stačí 250 gramů vepřového sádla, které zahřejete jako při vysmažování a vsypete do něho vrchovaté dvě hrsti čerstvých květů. Směs vzkypí, promísíme ji a přikryjeme na noc na chladné místo. Druhý den postup opakujeme, opět mírně zahřejeme a protlačíme přes lněný hadřík. Lněný hadřík dáte do síta, které položíte do hrnce s nástavkem na vylévání, a heřmánkovou mast prolisujeme. Mast se potom rovnoměrně promísí a přeleje do čistých lahviček a kelímků.

Také heřmánková koupel se suchými květy heřmánku není na škodu.

Heřmánek pomáhá lidstvu už od nepaměti. Naši předkové moc dobře věděli, jaké má účinky a hojně ho sbírali a dělali si tak zásoby na zimu. Heřmánek jim pomáhal překonat nachlazení a zimní nemoci. Také se dobře osvědčil na kožní problémy, které se mohou během zimního období objevit.

Přečíst  Petržel: Zázračná a chuťově dobrá bylina
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..