Mladá žena]Když se nám v životě nedaří, má to vliv nejen na naši náladu, ale také na psychickou a fyzickou kondici. Cítíme se dlouhodobě špatně a víme, že něco není v pořádku. Avšak své vlastní myšlení, psychiku a i osud můžeme ovládat více, než si sami myslíme. Stačí se to jen naučit. Jako lidské bytosti můžeme dokázat mnohem více, než dokážeme vůbec pomyslet.
Existuje mnoho definic štěstí. Co to je, co to znamená, co by to mělo být. Štěstí však je dle mnohých výzkumů především aktivita a cíleně zaměřená pozornost. Je velice zajímavé, že i logoterapeut V. E. Frankl přinesl během druhé světové války svědectví, a to, že dokonce i v prostředí koncentračního tábora, tedy v prostředí absolutní bezmoci, je možné svou psychiku nastavit tak, že svobodu a naši moc nám nikdo nevezme.
Pokud si myslíme, že lze prožívat absolutní štěstí stále, bylo by to velmi nepřirozené. Různé výzkumy přinesly různé výsledky. Například ten, že prožívat pozitivní emoce ve velkém poměru k negativním pro nás také není přínosné. Protože i negativní emoce a situace mají v našich životech svůj vlastní význam. Proto se vyplatí proti nim nebojovat a nepotlačovat je.
Tzv. enjoying, tedy nekompromisní štěstí, znamená být spokojení tam, kde se právě nacházíme a to bez ohledu na všechny okolnosti. Znamená to taky těšit se z cesty ke svým snům – být ve stavu čirého dychtivého očekávání, jaké příležitosti nám přinesou následující okamžiky. Cokoliv jiného je nepřípustné.
Rozhodujte se sami
Často můžeme sledovat, že lidé, kteří by se mohli ocitnout v pocitu velké radosti, se v ní nachází jen velmi malou část dne a to ještě, pokud vůbec. I když to tak nevypadá, je možné se v radosti cítit stále. Štěstí není něco, co k nám přijde samo. I životní spokojenost vyžaduje trénink.
Opravdové štěstí s sebou nese také etický aspekt. Nejde jen o to užívat si. Enjoying má smysl pouze tehdy, kdy jsou naše cíle v souladu s vyšším dobrem. I pro druhé jsme totiž nejužitečnější tehdy, když jsme sami šťastní.
Hlavní myšlenky enjoyingu spočívají v tom, abychom za sebe nikdy nenechali rozhodovat ostatní. Nikdo totiž nemá právo měnit a říkat, jak máme myslet, co máme dělat nebo s kým máme trávit svůj čas. O tomto rozhodujeme jen my sami.
Další myšlenkou je i to, že jedině, když jsme sami sebou, máme světu kolem sebe co nabídnout. Měli bychom také být odvážní a nebát se, že ztratíme přízeň ostatních. Nestojí totiž za to, žít neustále ve strachu z „něčeho“. Jakoukoliv obtíž, která nás potká, přeměňme v naše vítězství. Neděkujme jen za to dobré, děkujme i za to zlé. I to k nám totiž přišlo z nějakého důvodu.
Každý den máte důvod být šťastní
Když se budete usmívat na svět kolem sebe, on se bude usmívat na vás. Protože všechny situace, vztahy i okolnosti odráží stav našeho vědomí.
Nebojte se dovolit si to nejlepší pro vás. Změnou našich emocí můžeme změnit i okolnosti našeho života. Vybírejte si takovou realitu, kterou potřebujete. Začněte tedy využívat možnosti, které máte.
Jsme tu od toho, aby nás život bavil, pokud se právě neradujeme, neprožíváme to, co můžeme.
Pokud nejste spokojeni dnes, tak kdy konečně budete? Pokud si budete myslet, že vám něco chybí, nic se tak nezmění.
Nalézejte v každém dni to nejlepší. Každý den máte příležitost prožít něco hezkého, více se smát, prozářit někomu den, ať už vašim blízkým nebo někomu cizímu. Každý den se můžete více naučit a rozšířit své možnosti.
I když to tak zrovna nevypadá, každý den máte důvod být šťastni. Máte důvod být za něco vděční a šťastní, že to máte, nebo to zrovna prožíváte. I v tom nejšedivějším dni se dá najít alespoň malý barevný kousek štěstí.
Jde jen o to, chtít ho najít a vidět. S tím má mnoho lidí problémy. Lidská vlastnost je taková, že často na to dobré zapomínáme, ale ulpívá v nás to zlé a špatné. Mělo by to být naopak. Měli bychom na to zlé zapomínat a připomínat si to dobré a proč je krásné tady být. A být součástí toho všeho.