Hnojivo]Sezóna zahrádkářů a chatařů je tu. Jaro vítá k novým nápadům, které můžeme udělat. Nejenom chataři, ale i lidé, kteří doma vlastní malý kousek země by měli tyto řádky číst pozorně.
Již odzvonilo době, kdy se používala na hnojení chemie. Zase se vracíme k ekologickému hnojení hnojem. Hnůj potřebuje nejen naše zahrada, květiny, ale i ovocné a okrasné stromy, keře, ale i trávník. Můžeme hnojit buď granulovaným hnojem, nebo se může vrátit k tradičnímu českému hnoji. Venkovský hnůj zavání králičími bobky, kozičkama, ovečkama, koňmi a kravičkou. Pokud seženeme mix tohoto hnoje, máme to nejkvalitnější co se dá získat.
Hnojivo_1]Hnůj může obsahovat nejenom „bobečky“ od zvířátek, ale i stelivo. Kterou může být sláma nebo piliny. Díky vysokému obsahu dusíku je hnůj cenným hnojivem. Zrání hnoje by mělo probíhat na hnojišti, které můžeme založit někde v rohu zahrady. Hnůj je přezrálí zhruba za tři měsíce. Pak ho můžeme používat takřka všude. Hnojem se dá ale i topit. Při omezeném přístupu vzduchu (za mírné anaerobiózy) jsou organické látky pouze částečně odbourávány a tvoří se více metanu, který brání rozkladu organických látek na oxid uhličitý, vodu, čpavek a popeloviny. Možná byste měli vědět, že nejlepší hnůj je od malochovatelů, který nepoužívají do krmiv různé antibiotika a léky. Neberte si hnůj z velkých družstev, který krmí kyselou stravou jako jsou senáže. Hnůj se do země potom dostává jako kyselý!
To znamená, navštívit nejbližší vesnici, určitě tam najdete nějakého koníčka, či králíci. A ochotně vám prodají přívěsný vozík krásného hnoje, když budete mít štěstí najdete i dobře uleželý.
Nejkvalitnější na živiny je hnůj králičí, ovčí, kozí, dáváme k rostlinám, co mají vysoké nároky na živiny. Do pařeniště dáváme hnůj co topí a to je jen koňský. Rostliny budou mít živiny a teplo. K malinám celeru a pór, zase hnůj studený, to je prasečí. Slepičí a holubí hnůj je zásobárnou fosforu a květiny nám po něm budou krásné kvést.
Domácí zálivka s živinami
Do sudu, nebo nějaké velké nádoby dáme do necelé poloviny hnůj, nejlepší je namíchat mix. Zalijeme vodou a necháme 2 měsíce kvasit. Můžeme přikrýt igelitem, či nějakou poklicí. Získáme koncentrát, který mícháme 1 odměrka koncentrátu hnojiva na 10 odměrek vody. Tímto zaléváme vše, co plodí a kvete. Budeme překvapeni, jak se nám rostliny odvděčí krásou a užitkem.