Cibule]Kdo by neznal cibuli, v jakékoliv formě upravenou. Ale víte, že cibule nejenom nadýmá, ale i pomáhá. Je to léčivka, která obsahuje hojnost síry, alliin, allicin a polysulfidy. Kromě toho je bohatá na flavonoidy a vitamin C. Flavonoidy, jsou široce rozšířenou skupinou rostlinných látek. Podobají se navzájem chemickou strukturou, v současné doby jich známe přes 5 tisíc. Nemají jednotný mechanismus, to znamená, že jedna skupina účinkuje na cévy, druhá proti křehkosti kapilár a jiná zase na zažívací trakt. Důležité je, že flavonoidy působí a podporují účinnost jiných látek. Samotná cibule působí bakteriálně a to velice silně. Hojí záněty, vitamín C posiluje obranyschopnost organismu. Používáme ji jak vnitřně, tak zevně.
Sirup na kašel
Cibuli oloupejte a nasekejte na jemno. S šálkem vody a 100g cukru přiveďte do varu, míchejte po dobu jedné minuty varu, pak prolisujte skrze jemné sítko a uchovávejte v lednici, ve sklenici. Užívejte 1 lžičku, několikrát denně.
Šťáva
Oloupanou cibuli, nastrouhejte na jemném struhadle. V pláténku vylisujte, můžete šťávu rozmíchat s medem a užívat po lžičkách. Ale i samotnou nastrouhanou cibuli dát na vosí píchnutí, otoky, bolavé klouby.
Smažená cibule
Tento výborný pokrm si ničím nezadá. Oloupanou cibuli nakrájíme na silnější kolečka. Uděláme si těstíčko z vejce, pár lžic piva, a hladké mouky. V těstíčku obalujeme a smažíme na rozpáleném tuku, ale také můžeme obalit jako řízek a osmažit. Je výborná k salátům, hodí se i místo masa.
Zapékaná cibule
Na dno vymazaného /olejem/ pekáčku, si dáme osmaženou cibuli, asi 10 velkých cibulí, osmažených, pokrájených, na ni poklademe anglickou slaninu a to hojně. Po-té na anglickou slaninu dáme na jemno nakrájený pórek, a červenou na proužky nakrájenou papriku, navrch dáme bramborovou kaši. Vše se po vrstvách koření, podle libosti, já dávám sůl, pepř a grilovací koření.