Červená řepa]I naše tělo potřebuje v zimě vitamíny a ty mu nemusíme dodávat jen v tabletách, ale pomocí levné a zdravé zimní zeleniny. Červenou řepu zná přece každý a v zimě ji v obchodech seženeme bez problému. Má velké množství cenných látek, mezi nimi vede kyselina listová. Obsahuje i velké množství draslíku a hořčíku, jež prospívá srdci i krevnímu oběhu. Červená řepa je bohatá i na železo a měď, které velmi dobře podporují krvetvorbu. Ač je to k nevíře, ale s červenou řepou se zbavíte i zácpy a upravíte svůj menstruační cyklus.
Salát z červené řepy
A co z těch pěkných a a pevných bulviček uvařit? Zkuste si udělat salát z červené řepy třeba s ořechy. Neloupané bulvy uvařte do měkka. Počkejte až vychladnou a oloupejte je. K práci s řepou si raději vezměte rukavice, pokud je nechcete mít červené od vytékající šťávy. Oloupané bulvy nastrouhejte, záleží jen na vás zda na hrubo, na jemno nebo na tenoučká kolečka. Přisypte ořechy, nejchutnější jsou asi vlašské, ale ostudu neudělají ani opražená piniová semínka. Přidejte jogurt, jeho tučnost necháme na vás, směs přisolte a opepřete. Pokud k salátu podáte tmavé pečivo, máte zimní večeři jako vystřiženou od výživového poradce. Zdravou a lehkou a hlavně takovou, jejíž příprava nezabere příliš času.
Boršč
A kdo by raději něco hutnějšího, horkého a masitého, vybere si boršč, ten pravý ruský, do kterého také červená řepa patří. Nejprve uvařte tři druhy masa, třeba uzené, vepřové a hovězí, do měkka, na másle osmažte nejprve cibulku, pak přidejte kořenovou zeleninu a červenou řepu, vše nastrouhané na jemné nudličky. Uvařené maso vyjměte z vývaru a vhoďte do něj směs osmaženou na másle. Přidejte trochu rajského protlaku a nakrájené zelí. Vařte do měkka. Maso, jež jste s polévky vyndali, pokrájejte na úhledné kousky a vraťte do polévky. Boršč podávejte s čepicí ze zakysané smetany a tu ještě posypte koprem.