Čekanka: Hořký sluha

By | 07.10.2020

Čekankový puk]Čekanka spadá do listové zeleniny a ve světě se už dlouho těší velké oblibě. U nás sice není tak populární, ale už v antice byla v kuchyni hojně užívaná. Tehdejší kuchaři totiž věděli, že čekanka je velice přínosná pro lidské zdraví.

Užívala se hlavně ve starém Římě a to těmi, kteří často trpěli probdělými nocemi a nespavostí. V 19. století začala být oblíbená a i v dalších evropských kuchyních se začala hojně využívat. Pěstovaly se čekankové puky, které se zahrnuly zeminou a chránily před světlem, aby čekankové listy nebyly příliš hořké.

Čekanka je hořká hlavně díky látce ibytin, která je zároveň i látkou léčivou a obsahuje vysoké procento vlákniny. Dále tato zelenina příznivě ovládá trávicí trakt, a působí dobře na játra, žlučník, slinivku, ale také žaludek. Výborně detoxikuje organismus, je proto vhodné zařadit ji do jídelníčku. Také snižuje hladinu tuku a cholesterolu v krvi a udržuje střevní mikroflóru. Navíc i podporuje snížení váhy, je tedy vhodná pro všechny, kdo chtějí se svou váhou něco dělat.

Je výbornou prevencí proti rakovině tlustého střeva. Zároveň je prevencí i kardiovaskulárních chorob. Výborný je například čekankový salát, ten dokáže zabránit infarktu či mrtvici. Čekankové listy jsou nejen zdravé, ale také chuťově dobré, pokud nejsou příliš hořké. Existuje mnoho pokrmů, jak čekanku využít v kuchyni. Jde především o již zmíněný salát, nebo třeba i oblohu k hlavnímu jídlu.

Na internetu se dá najít i pár kvalitních, dobře vypadajících a chuťově výborných receptů, které jsou zároveň i jednoduché vzhledem k přípravě doma.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Zdravý život: Jak správně odpočívat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..