Štítná žláza]Čím dál více se dnes můžeme setkat se ženami, které mají problémy s poruchou štítné žlázy. Je zřejmé, že jejich tělo je v nerovnováze, štítná žláza je totiž důležitým orgánem pro metabolismus, růst a energii.
Nejdříve je třeba určit, o jaký druh poruchy štítné žlázy jde. Základní vyšetření je třeba doplnit o imunologické vyšetření, zda si vaše tělo nevytváří protilátky proti buňkám štítné žlázy. Problém štítné žlázy tedy může být autoimunitní.
Dále však může být porucha štítné žlázy na ose orgánů. A to na ose štítná žláza – nadledvinky, – vaječníky, děloha – prso. Tady je důležité přihlédnout ke psychice, stresům, neurovegetativním zátěžím, duševní labilitě, amalgámovým plombám v zubech, poruchám metabolismu a dalším problémům. Souvislosti je třeba hledat v nadměrném požívání sladkostí, střevní dysbióze, kvasinkových zánětech a v užívání hormonální antikoncepce.
Dnešní medicína reaguje na vzniklé příznaky, tlumí zánět štítné žlázy, tlumí její zvýšenou aktivitu a doplňuje hormon, který chybí.
Štítná žláza je orgán motýlkovitého tvaru, který se nachází před hrtanem ve spodní části krku. Jejím hlavním úkolem je vychytávat z krve jód, který slouží jako stavební kámen dvou velmi důležitých hormonů a to trijodhyroninu a tyroxinu. Právě tyto hormony významně ovlivňují činnost našeho metabolismu, růst tkání v období nitroděložního vývoje. Svými účinky se dotýkají všech orgánových systémů.
Při jejich nedostatku nemocný otéká, přibírá na váze, trpí únavou a zimomřivostí. Při nadbytku naopak dochází k hubnutí a průjmům. Chvíle energie střídají stavy vyčerpání.
Pacienti chodí na pravidelné odběry krve, z nichž doktoři sledují T3 a T4 a hodnoty TSH. Z toho lékař vidí, o jaký problém štítné žlázy se jedná a co je potřeba za léky nasadit. Štítná žláza často bývá přidružené autoimunitní onemocnění k jinému. Nejčastějším jevem je hypotyreóza, tedy snížená funkce štítné žlázy. Pacienti s tímto onemocněním musejí vzít zavděk synteticky vyráběným hormonem Letrox nebo Euthyrox.
Činnost štítné žlázy však ovlivňuje také strava. Při hypofunkci by se měli pacienti zcela vyvarovat zelí a to i jeho kysané formě. Rajčata, špenát, ředkvičky, cibulku a hrách by měli konzumovat v mírné formě. Na co je třeba dávat si pozor je hořčičné semínko, hořčice, křen, tuřín, kapusta, květák, brokolice, arašídy a sója. Obzvláště sója napomáhá nesprávné funkci štítné žlázy.
Z bylinek je vhodné omezit echinaceu, lopuch, ženšen, aloe a pískavici. Důležité je si dávat pozor také na tuky, které zhoršují vstřebatelnost jódu. Činnost štítné žlázy narušuje i popíjení mléka kvůli mléčné bílkovině. Stejně působí na štítnou žlázu i jáhly.
Dle čínské medicíny je snížená funkce štítné žlázy zapříčiněna omezeným tokem energie na dráze ledvin a dráze sleziny. Dráhu ledvin podporují sardinky, badyán a černé datle. Dráhu sleziny zase fenykl, muškátový oříšek, pepř, hřebíček, vlašské ořechy, maliny a jablka.
Blahodárný vliv na štítnou žlázu má i makrela. Spíše než uzená ale je lepší mražená, nejlépe však čerstvá. Vhodné je také konzumovat platýze, mořské řasy, čerstvý sýr, třešně, meruňky, banány, avokádo, polníček, mrkev, červenou řepu a petržel. Vhodné je konzumovat také ovesné vločky, chlorellu, spirullinu a omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny.
Hormon tyrosin je důležitým hormonem, a tělo si jej dokáže samo vyrobit nezávisle na příjmu stravou. Ve štítné žláze z tohoto hormonu a jódu vznikají už dříve zmíněné hormony trijodtyronin a tyroxin. Zdrojem tyrosinu ve stravě jsou mandle, čočka, kvasnice, avokádo, brambory, mrkev, řepa, pórek, petržel, zelená paprika, kvalitní sýr a maso.
Při problémech se štítnou žlázou stojí za zkoušku najet na bezlepkovou dietu, a pečivo nahradit pohankou, amarantem, rýží a bramborami vařenými ve slupce. Ovesné vločky obsahují lepku méně a je možné je v jídelníčku ponechat. Dobré je zařadit luštěniny jako je červená nebo zelená čočka, fazole a cizrna. Jídelníček by bylo vhodné upravit i o laktózu, pokud se mléčných výrobků nemůžete zbavit, upřednostněte ty zakysané. Také listová zelenina by měla ve vašem jídelníčku najít své místo. Omezte alkohol, sladkosti a zpracované potraviny. Zaměřte se na poctivou a čistou stravu.
Léčbu štítné žlázy lze podpořit obklady z mrkve a tvarohu. Na krk si přiložte nastrouhanou mrkev, obvažte a hodinu to takto nechte pracovat. Tvarohový zábal funguje na stejném principu, obsahuje mnoho vápníku, který štítné žláze prospívá.
Důležité je také umět odpočívat a nepřepínat se. Každý den se protáhněte, lehce si zacvičte a relaxujte.