Čaj rooibos]V dnešní době je čím dál oblíbenější čaj rooibos. Je však nutné připomenout, že se nejedná o čaj, ale o nápoj připravovaný z listů a natě keře čajovníkovce kapského. „Pravý“ čaj se připravuje z listů čajovníku čínského. Rooibosu se v oblastech od Kapského města od dávných časů říkalo „horský čaj“. Samotný rooibos z této oblasti také pochází. Nizozemští přesídlenci začali užívat rooibos jako čaj z důvodu, že jim připomínal oblíbený čaj. Pro místní však rooibos znamenal mnohem více, byl totiž součástí jejich lidové medicíny. Současné a minulé výzkumy léčivé účinky tohoto čaje opravdu potvrzuje. Je to totiž výborný zdroj minerálních látek a vitamínů, dokáže pomáhat při bolesti hlavy, nespavosti i kožních problémech a alergii.
Rooibos má velkou výhodu v tom, že neobsahuje kofein. I v rooibosu nalezneme mnoho antioxidantů. Působí dobře na naši energii a to i přesto, že kofein neobsahuje. Rooibos vypadá a chutná podobně jako obyčejný čaj, můžeme ho podávat i dětem. Rooibos v sobě ukrývá látky, které jsou vhodné i pro děti. Trocha rooibosu přidaná do mléka pomáhá proti kolice a má protizánětlivé účinky, proto ho můžeme použít i na dětskou pokožku.
Čajovníkovec australský, ze kterého se získává rooibos, je rostlina s jemně jehličkovitými listy. Sklízí se jako rostlinná droga. Její listy i větve se rozdrtí na velmi drobné kousky a upraví se fermentací. Suší se také na slunci. Listy oxidují a získávají charakteristickou červenohnědou barvu. Rooibos je tak znám i pod označením červený čaj. Pokud k fermentaci nedojde, rooibos má zelenou barvu.
Čajovníkovec kapský roste pouze v Jižní Africe na malém území Cederbergu v provincii západní Kapsko. Proto, než se k nám dostane, musí ujít dlouho cestu. Rooibos obsahuje třísloviny, stopové prvky a minerály, flavonoidy, organické kyseliny, vitamín C.
Rooibos působí celkově relaxačně, zklidňuje a působí pozitivně při neurózách, stresu, úzkosti, podráždění a nespavosti. Podporuje imunitní systém. Rooibos bývá součástí různých diet, je mírně močopudný a ovládá centrum hladu v mozku. Působí proti alergickým reakcím, léčí ekzémy a podráždění kůže. Vzhledem k obsahu antioxidantů pomáhá likvidovat tzv. volné radikály.
V Jižní Africe se běžně pije rooibos s mlékem a cukrem, ale v ostatních částech světa se pije bez těchto přísad. Vůně rooibosu se popisuje jako sladká a mírně ořechová. Rooibosový nálev se připravuje stejně jako příprava černého čaje, ale vůně je vylepšená delším vařením. Rooibos se také někdy míchá s různými přísadami, aromatickými bylinami apod.
Rooibos neslouží dobře jen dětem, ale také dospělým. Díky tomu, že rooibos neobsahuje kofein, můžete vypít denně několik šálků rooibosu a nemusíte se ničeho obávat. Pokud vám rooibos chutná, můžete si ho s klidem vychutnat i pětkrát nebo šestkrát denně.
Popíjení rooibosu má také svůj nesporný význam proto, že se jedná o nápoj nabitý mnoha vhodnými a zdraví prospěšnými látkami. Rooibos napomáhá také k čištění organismu a posiluje imunitní systém.
Dokonce i na předměstí Kapského Města i v nepříliš luxusních kavárnách dokážou připravit rooibos znamenitě. Předem se musí odměřit dostatečné množství sušených lístků, aby jich nebylo více, než je třeba. Rooibos se také nechává louhovat dostatečnou dobu, aby se pořádně rozvinulo aroma a až potom dostane host příležitost napít se tohoto skvělého nápoje s charakteristickou červenou barvou. S trochou praxe se výborný rooibos podaří i vám doma. Stačí si pamatovat několik důležitých zásad jeho přípravy a rooibosové dýchánky jsou na světě. Tyto zásady se předávají po generace už stovky let.
Dle zvyklostí v Jižní Africe se rooibos podává dostatečně silný, s mlékem a cukrem. Na mléce se nikdy nešetří a někde se dokonce považuje za zločin přinést slabý rooibos s pár kapkami mléka. Ale ani s mlékem se to nesmí přehánět, protože jakmile máte v nápoji hodně mléka, rooibos začne chutnat po železe.
Pro přípravu dobrého rooibosu stačí vzít vrchovatou lžičku rooibosu a tu nasypat do hrnku a zalít vroucí vodou. Nechte přibližně pět minut louhovat. Během louhování šálek přikryjte. Tím zabráníme odpaření silic, které patří mezi důležité složky vůně a chuti.
Rooibos delším louhováním neztrácí své kvality, ale daná doba, po kterou louhujeme je otázkou našich vlastních preferencí. Pokud máte rádi zemitou chu%t a tmavé zabarvení, můžete rooibos louhovat až do vychladnutí. Nápoj nezhořkne.
V Jihoafrické republice rooibos chutná jinak než u nás a je tomu tak proto, protože rooibos vaří v hrnečku místo zalití konvicí tak přímo na plotně a to po dobu louhování.
Rooibos v našich zeměpisných šířkách také není neznámý. Málo z nás však ví, že existuje několik druhů roooibosu. V současnosti se velkou senzací stal zelený rooibos a podobně má dnes nakročeno i rooibos espresso.
Všechny druhy rooibosu pocházejí pořád z jednoho typu keře a ten spadá do čeledi bobovitých. Veškeré známé odlišné varianty jsou výsledkem specifického zpracování a sušení, nejde o rozdíly v samotné bylině. Veliká estetická i chuťová příbuznost rooibosu s čajem přivedla vědce k nápadu vyšlechtit zelenou variantu rooibosu. Takovýto nápad oslavil úspěch a od roku 1995 lze pořídit lahodný zelený rooibos., který svým vzhledem, aroma i chutí připomíná zelený čaj. Zelená varianta rooibosu obsahuje také více antioxidantů než jeho červená verze.
Pokud se rozhodnete vyzkoušet zelený rooibos, půjde o nápoj připravený z úplně stejného keře, jako červený. Oba nápoje se liší ve způsobu zpracování. U přípravy zeleného rooibosu chybí proces fermentace, který běžně předchází samotnému sušení. U zeleného rooibosu sušení nastupuje okamžitě, zabrání se tím totiž oxidaci a znehodnocení některých aktivních látek.
Výsledkem je tak nápoj velmi jemné chuti, který silně připomíná zelený čaj, připomíná ho i vzhledově a lístky jsou zelené barvy. Má také mnohem silnější antioxidační účinky, než běžný rooibos a tak se dá zelený rooibos brát také jako prevence proti rakovině.
V poslední době se na trhu objevila další novinka ze světa rooibosu, která se nazývá rooibos espresso. Pokud máte raději kávu nežli čaj, pak je pro vás espresso z rooibosu tím pravým, protože nemáte špatný pocit z přijímání kofeinu.
Těžko bychom hledali zdravější alternativu za kávu, než právě rooibos espresso. Rooibos neobsahuje žádný kofein a místo něho v něm najdete mnoho vitamínu C nebo minerálů. Proto můžete tohoto nápoje vypít hned několik kousků za den.
Pokud si chcete doma užít kvalitní rooibos, ale netušíte, jak jej skladovat, poradíme vám. Určitě ho neskladujte v blízkosti topení, vlhké spižírny nebo na poličce vedle sporáku. Rooibos sice nespadá do čajů, pokud ho však chcete co nejlépe uskladnit, uskladněte jej jako klasický čaj. Rooibos je sušená bylina, která se vlivem špatného uskladnění brzy zkazí. Je tedy nutné zabránit plesnivění směsi, při které se může vytratit aroma i chuť, ale ta se může vytratit, i pokud zabráníte plesnivění. I rooibos časem podléhá oxidaci, což může mít velký vliv na jeho sílu. Rooibos musí být uskladněný na suchém místě, kde by nemělo být moc teplo a nemělo by tam svítit přímé slunce. Směs pohlcuje i okolní pachy, a proto by se měl skladovat ve vzduchotěsném prostředí.
Nejlepší možnost, kde uchovávat rooibos, je v uzavíratelné plechové dóze.