Schizandra]Schizandra neboli také magnolka čínská nebo klanopraška je jedna z nejcennějších bylin, která se používá v tradiční čínské medicíně. Tato bylinka je ceněna už dlouhá staletí pro své povzbuzující účinky.
Tato rostlinka pochází původem z Asie. Jde o opadavou liánu, která v listnatých lesích šplhá až do koruny stromů. Po staletí je známa hlavně v Číně pro své vlastnosti podobné ženšenu. Nejčastěji roste v oblastech severní Číny, Koreji a Japonska. Jde o keřovitou pravotočivou liánu, která dorůstá až 15 metrů. Její květy voní po citronu a utváří souplodí, které často připomíná hrozen černého rybízu. Z celé rostliny jsou nejcennější plody a jejich semena.
Působí totiž proti stresu a jako výborné antioxidanty. Chrání cévní systém, snižují bolest a pomáhají k normalizaci krevních tuků, cukru a cholesterolu.
Využití schizandry je především jako léčivé rostliny. Zařazuje se do rostlin s povzbuzujícími účinky. Látky, které obsahuje, působí proti únavě, stresu a zlepšuje dýchání. Pomáhá dokonce i na zlepšení zraku a celkově dokáže povzbudit organismus.
Z této rostlinky se používají plody a listy, ale i malé výhonky. Plody dozrávají v polovině srpna a užívají se čerstvé nebo se suší a přidávají do čajových směsí.
Slupka plodů je také zdravá, obsahuje prospěšné organické kyseliny a v semenech plodu se nachází vysoký obsah beta-karotenu, vitamínu E a vitamínu C.
Tato bylina obsahuje řadu vitamínů, antioxidantů a jde o klasickou adaptogení rostlinu. Tyto rostliny jsou jedinečné zejména pro to, že mají schopnost udržovat rovnováhu hormonů a imunitního systému. Pomáhají organismu udržovat optimální homeostázu.
Rostlina je obvykle snášena dobře, u citlivějších jedinců se mohou vyskytnout kožní alergické reakce nebo pálení žáhy. Určitě by se jí měli vyhýbat epileptici a pacienti s vysokým tlakem a žaludečními vředy. Užívat by ji neměly ani těhotné ženy, může vyvolat děložní stahy.
Tato bylinka je svými účinky často přirovnávána k ženšenu. V Číně jí přezdívají tonikem mládí a to zejména pro její příznivý vliv na centrální nervovou soustavu a sexuální apetit. Nejčastěji se používá při chronické únavě a oslabené imunitě. Rozproudí krev v žilách a pomáhá na zapomnětlivost a bolesti hlavy. Dodává pocit vitální energie.
Mužům pomáhá na impotenci i předčasný výron semene. Tradičně se tato bylina užívala k léčbě suchého dráždivého kašle, astmatu, nebo chronického průjmu. Schizandra je jedinečnou rostlinkou, která pomáhá obnovit poškozené jaterní tkáně.
Díky tomu se stala široce používaným podpůrným lékem při infekčním zánětu jater. Má účinky obdobné, jako mají kortikoidy, které fungují na ochranu a regeneraci jater. V tradiční čínské medicíně se schizandra doporučuje při vyčerpání organismu jak po fyzické, tak i psychické stránce.
Bylinka má povzbuzující účinky, proto se doporučuje při náročných povoláních, posiluje řidiče při delších jízdách a pomáhá zvednout krevní tlak. Užívá se na podporu činnosti plic, střev a jater. Z celé rostliny jsou nejcennější právě plody a jejich semena s mnoha významnými látkami.