Břečťan: Jedovatý pomocník

By | 30.09.2020

Břečťan]Určitě každý z nás zná popínavou rostlinku jménem břečťan. Setkat se s ní můžeme poměrně často, ať už u různých stavení, kde se plazí po zdi, nebo u plotů, zahrad nebo na stromech. Břečťan se dokáže vyšplhat až do velkých výšin. Často se stává symbolem erbů a vývěsek vináren nebo také etiket od vína. Břečťan se používá i jako okrasná rostlina, ale zároveň se z ní také vyrábí některé léky, které nám pomáhají při zdravotních problémech. Nejčastěji se břečťan využívá k léčbě nemocí horních cest dýchacích a to jak u dospělých, tak také u dětí.

Už staří Římané si spojovali břečťan s bohem vína. Tento bůh byl vyobrazován se džbánem vína, trsem hroznů a v pozadí byl vždy zobrazován břečťan.


Břečťan vždy tvořil jakousi protiváhu alkoholu. Když se břečťan v dřívějších dobách svařoval s vínem, zmírňoval údajně i opilost. Břečťan se tak zároveň stal symbolem dobrého vína.

Břečťan patří do rodu břečťanovitých. Jde o vytrvalou, popínavou rostlinu, která má v zemi velmi hluboké kořeny. Disponuje tzv. příčepivými kořínky, které vyrůstají z uzlin stonku a díky tomu může břečťan šplhat nahoru po skalách, domech nebo stromech. Údajně může břečťan vyšplhat až třicet metrů nad zem.

Plodem břečťanu jsou bobule. Ty se nesbírají a jsou pro člověka i zvířata prudce jedovaté. Nevadí však volně žijícím ptákům, protože mají jinak uzpůsobené trávení a bobule z nich projdou prakticky ihned skrz tělo ven a vezmou si z nich jen to, co potřebují.

Pokud se člověk bobulemi břečťanu otráví, začne zvracet a mít silný průjem. První pomoc v tomto případě je aktivní uhlí. Může se vyskytovat i alergie na mladé, chlupaté břečťanové výhonky.

Břečťan, zázračný sirup

U břečťanu se sbírají listy a to převážně jako rostlinná droga. Listy obsahují totiž saponiny, glykosid hederin, inosit, alkaloid emetin, betakaroten, třísloviny, flavonoidy, kyselinu chlorogenovou, rutin, pektin, tokoferol, jod a další.

Nejvýraznější účinek břečťanu je podpora vykašlávání, a proto ho obsahuje hned několik sirupů proti kašli. A to díky obsahu saponinů, kterých má břečťan dost. Břečťan se užívá i při chronickém kataru, nachlazení, astmatu a ve stavech, kdy jsou sliznice horních cest dýchacích zanícené.

Břečťan také podporuje činnost jater a žlučníku. Užívá se tak ve formě nálevu a lihové tinktury.

V léčitelství se dokonce doporučuje i zevní aplikace listů. To se používá na vyrážky, spáleniny a bolesti kloubů. Břečťan se však využívá i v průmyslu. Z bobulí břečťanu se totiž získává růžové a šedivé barvivo pro barvení vlny a látek. Pryskyřice ze stonků břečťanu se přidávala i do nakuřovacích prášků nebo zubních plomb.

V dávných dobách se dokonce na Balkáně věřilo, že pomocí břečťanu se dala odhalit i čarodějnice. Z břečťanu se vyráběla nádoba, a když se žena z ní odmítla napít, byla odhalena jako čarodějnice.

Dnes se však tyto rituály už nepraktikují a břečťan se hojně využívá i v lékařství. Přidává se nejen do sirupů, ale také různých mastí na bolavé klouby.

Nesmíte však zapomínat na to, že je břečťan jedovatý a to zejména jeho plody. Proto je potřeba hlídat malé děti a domácí mazlíčky a zabránit tak spolknutí některé části břečťanu.

Přečíst  Potíže s erekcí? Vyhoďte techniku z ložnice!

Břečťan je také nedílnou součástí mnohých staveb

Břečťan je nejméně náročnou a nejpraktičtější rostlinou zároveň. Břečťan vypadá dobře v závěsných koších a také dokáže zakrýt kus zeminy tam, kde neroste trávník. Břečťan může sloužit i jako živý plot, pokud ho necháte pnout po pletivu. Může pokrýt i pergolu a vytvořit z ní tak přírodní koutek. Dokáže také zamaskovat nevzhlednou zeď i prázdnou plochu. Navíc chrání omítku i proti povětrnostním vlivům.

Břečťan, který se plazí po zdi zabraňuje jejímu zvlhčení a to proto, že čerpá vodu od základů a zároveň zeď kryje a chrání před máčením při dešti. Působí preventivně proti vlhkosti zdi a zachovává ji suchou.

Aby mohl břečťan pokrývat různé povrchy, potřebuje k tomu hrubší povrch, kde by se dokázal udržet. Proto se může stát, že po hladce omítnuté ploše se břečťan nevyplazí. Pokud však na zeď dáte hřebíky a natáhnete mezi ně provázky, cestu mu ulehčíte.

Břečťanu nejvíce vyhovuje severní strana, tedy tam, kde se spoustě jiných rostlin nedaří. Snese i přímé slunce, ale ne dlouho. Navíc břečťan nevyžaduje žádnou péči, je to samorost, takže se o něj nemusíte nijak zvlášť starat. Někdy mu můžete přilepšit pravidelným hnojením a na podzim zase tak, že ho ostříháte. Na jaře vám znovu podrazí a odmění se vám novými výhonky.

Břečťan také z venku dovnitř domu tepelně izoluje a to díky odpařování vody a chránění zdi před povětrnostními podmínkami.

Pokud toužíte po břečťanu i do domácnosti, můžete si zakoupit pokojový břečťan. Je to nenáročná rostlina, ale opět se musí dbát větší ostražitosti kvůli jeho jedovatosti. Břečťan také dokáže vyčistit vzduch v místnosti a to zejména od kouřového zápachu.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..