Skleněný Betlém]Každý rok si jej dáváme na Štědrý den pod stromeček, chodíme jej obdivovat na trhy, vyrábí se z různých materiálů, od papíru, přes keramiku, až po dřevo. Betlém. Kde se ale vzal a proč nesmí chybět u stromečku?
Legenda vypráví, že úplně první Betlém byl postaven v italské Umbrii roku 1223 a to Františkem z Assisi. Ten byl pastorem a měl ztvárnit jesličky s Ježíškem, volem a oslíkem. Malý Ježíšek se měl objevit až v průběhu mše. Vše se mělo udát v jeskyni Greccio, ale tato příhoda není nijak doložena.
Že skutečně Ježíšek byl v jesličkách, se píše v evangeliu Matouše a Lukáše. Jako vánoční tradice se jesličky objevily v 16. století. Tehdy se betlémy stavěly v kostelech, maloobchodech, řemeslných a cechovních domech. Byly vytvářeny v životní velikosti, figury byly krásně oblečené a vymalované.
V polovině 18. století se betlémy začaly objevovat už i v domácnostech, kde se těšily velké oblibě. Josef II. se však domníval, že je to pro betlémy nedůstojné a roku 1784 betlémy v domácnostech zakázal. Lidé se však betlémů doma vzdát nechtěli a tak Josef II. nakonec ustoupil lidu.
Betlémy měli lidé rádi a to hlavně v chudých rodinách a v podhůří. U nás se těšily největší oblibě na východě Čech a v okolí Liberce, také v Chrastavě, či v oblasti Frýdlantu.
Nejdříve se betlémy stavěly v životních velikostech, ale nakonec se zmenšovaly a vyráběli z různých materiálů. K výrobě se například používal vosk, různé látky, dřevo, kosti, těsto, papír, či kukuřičné šustí.
Betlémy v republice
U nás se dnes na Vánoce můžeme pokochat betlémy v řadě míst v republice. Třebechovické muzeum například uchovává největší mechanický betlém v republice. Momentálně se však muzeum rozšiřuje a bude uzavřeno až do roku 2013. Ten nejmenší betlém, který je zasazený v lískovém oříšku můžete najít v Muzeu kuriozit v Pelhřimově.
Nepřehlédněte:

