Bazalka]Bazalka je nepochybně jednou z nejoblíbenějších bylin užívaných ve Středomořské kuchyni. Typická je pro bazalku aromatická vůně, která je až peprně nasládlá. Čerstvé listy bazalky se také často přidávají hlavně do salátů, k rajčatům, sýrům, rybám, nebo jsou často užívány se spojením zejména těstovin a také různých omáček. U nás jde bazalku zakoupit sušenou a to v různých obchodech, ale naštěstí stále více roste zájem o její použití a to zejména v čerstvé podobě.
Ve specializovaných, nebo lepších obchodech lze zakoupit bazalku čerstvou a dokonce nejen to, k dostání je i několik druhů. Nemusíte ji však kupovat. Můžete si bazalku vypěstovat u vás doma a to buď v květináči, na zahradě, či ve skleníku.
Bazalka se pěstuje jako jednoletá rostlina a vždy by se měla pěstovat v květináči. Ničí ji vítr, nebo teploty pod 10 stupňů Celsia. V obchodech se dá také dnes sehnat mnoho různých druhů bazalky. Nejznámější druhy bazalky jsou ženevská, velkolistá zelená, Ararat, African Blue, nebo provensálská.
Pro pěstování venku jsou vhodné Ocimum canun, nebo Wildes Purpur. Předsazené rostliny se musí otužovat. Půda by měla být pro bazalku bohatá na humus.
Lístky bazalky se také sbírají v průběhu jejího růstu a nejlepší aroma má bazalka těsně před tím, než rozkvete.
Používá se jako koření a to buď v sušeném, nebo syrovém stavu. Čerstvá je však nejchutnější a přidává se do hotových jídel. Také se dá zmrazit, nebo naložit do octa. Bazalka je dobrá i jako čaj.
Navíc je bazalka zdravá. Podporuje příznivě trávení, tlumí nervozitu, úzkost a zlepšuje koncentraci. Pomáhá při nemocech, jako je nachlazení, či kašel. Neměly by však tento čaj pít těhotné ženy. Bazalka však skrývá ještě jednu zajímavost. V létě odpuzuje mouchy.