Zapomenutý pomocník
Barborka obecná]Možná už jste někdy zaslechli název barborka obecná. Jedná se o bylinu, která patří do čeledi brukvovitých. Bylina je zasvěcena svaté Barboře, která je patronkou horníků a kameníků. Jedná se o dvouletou a vytrvalou rostlinu, která má silnou lodyhu a kvete žlutě, takže ji nemůžete přehlédnout.
V prvním roce svého života vytváří většinou jen listy a ve druhém roce už vykvétá do žlutých květů. Žluté květy ale nejsou z medicínského hlediska tolik důležité. Barborka obecná se vyskytuje nejen v Evropě, ale také v Asii, Kavkazu a na řadě jiných míst po celém světě. Její listy, je tím myšlena přízemní růžice listů, se dá jíst.
V dávných dobách, kdy byl nedostatek jiné salátové zeleniny, se její listy dávaly do salátů nebo se dokonce vařily jako zelí. Samotné listy této rostliny mají ostře kořeněnou chuť podobné jako má řeřicha. Dnes se na barborku dosti zapomíná a je to velká škoda. Důležité je ale vědět, že pro její velkou podobnost listů a květů se dá lehce zaměnit s hořčicí polní nebo ředkví polnicí. Barborka dorůstá výšky až 50 centimetrů.
Její jedlé listy mají důležité zastoupení v lidovém léčitelství. Jsou vzácné zejména pro jejich vysoký obsah vitamínu C a betakarotenu, tedy provitamínu A.
Barborka obecná: Zelená i pod sněhem
Právě v lidovém léčitelství se její listy doporučovaly k vnitřnímu užití a to zejména pro jejich močopudný užitek. Zevně se zase listy barborky obecné doporučovaly jako hojivé náplasti na otevřená poranění. Šťáva z barborky obecné se zase kdysi dávno používala proti žaludečním potížím.
Tato bylina se používala i do směsí určených k čištění krve a k povzbuzení chuti k jídlu. Svůj význam měla v těžkých dobách také proto, že se dala sklízet nepřetržitě, tedy až do zimy a dokonce i v době, kdy už padal sníh. Díky tomu tak byl zajištěný neustálý přísun vitamínu C. Je dobré si uvědomit, že v dávných dobách, lidé neměli k dispozici ovoce, jako máme dnes. Barborka obecná, tak patří k bylinám, které zůstávají i v zimě pod sněhem zelené. Další takovou rostlinou je i petržel.
Pokud byste chtěli barborku obecnou vyzkoušet i doma, neměl by to být pro vás žádný problém. Barborku můžete pěstovat i na vašich zahrádkách. I když se na ni dnes bohužel zapomíná, svůj význam stále má. Jde o houževnatou rostlinu, která přežije i v zasněžené krajině a obsahuje vysoký obsah vitamínu C a dalších látek, které našemu tělu napomáhají ke zdravému fungování. Proto by se na ni nemělo zapomínat a vzhledem ke své funkci by ji měli vyhledávat zejména lidé, kteří se zdravou stravou zabývají.
„Barbarakraut“ od Konrad Lackerbeck – Vlastní dílo (Bild selbst erstellt). Licencováno pod CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons.

