Anýz]Anýz je bylinkou, která pochází původem z jižní Evropy a oblasti Asie. Anýz můžeme zařadit do skupiny, kde je kmín, fenykl a kopr.
Jde o jednoletou rostlinu, která potřebuje hlavně slunné a teplé místo. Květy anýzu jsou bílé a jeho plody se sbírají na podzim a to ze začátku jejich zrání. Poté se jeho plody nechávají dosušit. Až jsou plody usušené, plody se oddělí od stonku a vloží do sáčku nebo nádoby.
Anýz je bylinou a kořením, které je aromatické a má hlavně uklidňující účinky. Jeho chuť je nasládlá a využití má zejména jako koření ve vaření. Přidává se ale také jako přísada do parfémů a pro úpravu chutě a vůně léčiv. Může být použitý i pro výrobu cukrovinek a alkoholu. Najít ho můžeme i v podobě vonné svíčky, sáčků, kadidla, zkrátka v aromaterapii.
Anýz měl využití i v minulosti. Naši předci ho žvýkali, aby měli svěží dech. Výtažek z anýzu se i dnes používá do ústních vod a do past na zuby.
Ze semínek anýzu se dá připravit čaj, nebo se také mohou nechat chvíli povařit v mléce. Vhodné jsou tyto nápoje při nespavosti, a určené k relaxaci a klidu. Podobně by měl působit i éterický olej z anýzu.
Anýz se obecně i používá na léčení dýchacích cest. Pomáhá k odkašlávání a k uvolnění dutin. Pomáhá bojovat s nachlazením a infekčními chorobami. Má antibiotické vlastnosti a působí proti bakteriím. Je vhodný i k léčení chorob u dětí.
I anýz napomáhá správnému trávení, pomáhá trávicímu procesu, ke zlepšení chuti a pomáhá od plynatosti a k uvolnění křečí v zažívacím traktu. Pomáhá jej dezinfikovat a antibakterizovat. Pomáhá od otrav jídel, koliky, nebo průjmů.
Navíc čaj z anýzu je doporučován kojícím ženám, protože napomáhá produkci mateřského mléka. Také se mu v dávných dobách dávalo přízvisko afrodiziakum. Měl by prý údajně napomáhat i plodnosti u mužů.
Čaj z anýzu si můžete připravit i doma a to zalitím dvou lžiček podrcených anýzových semínek vroucí vodou, louhujeme až 15 minut. Nejvíce užívám 3x denně.