Třešně]Cítíte vůní třešňové růžové aleje. Pokud ne, tak nemůžete říci, že jste lidé, co milují krásu. Aspoň jednou v životě musíte cítit vůní kvetoucích třešní či višní. Bohužel jich stále více a více ubývá, za našich babiček rostly všude kolem cest a příkopů, v dnešní době tam vídáme jen stále více a více okrasných stromů, ovocné chybí.
Třešeň, latinsky Prunus avium, její léčebné účinky, znali již staří Římané a Egypťané. Třešně u nás kvetou od období neolitu. Jistě že nebyly takto vyšlechtěné, byly malé, trpké či hořké, ale stejně účinné. Až člověk vyšlechtil krásnou pevnou a sladkou třešeň. Mnohonásobně větší než je stará původní kultura, my jí někdy říkáme ptáčnice. Protože v době úrody a sklizně je osypána špačky a ptáky.
Třešně i višně mají léčebné účinky. Těchto stromů si již cenil král a císař římský Karel Veliký (8. – 9. stol.). Málokdo ví, že jsou bohaté na draslík, který potřebujeme pro srdce a cévy. Ale i vitamíny skupiny B, které potřebujeme pro nervy a mozek a různé záněty a bolesti. Ale i betakaroten, po kterém má naše kůže takový krásný opálený vzhled. Dále vitamíny C, E, kyselinu listovou a pantotenovou. Ale i minerály jako je hořčík, pro správné fungování svalů, léčení s ním bolestí zad, křečí. Obsahují i fosfor pro naše kosti a klouby, železo pro krev, bor, mangan, selen a zinek. Znamená to, že mají i protirakovinotvorné účinky. Podporují činnost ledvin, žaludku, jater a střev, které se po nich čistí. Višně navíc i obsahují i více rutinu, který potřebujeme na pevnost cév a žil. Pokud tyto starodávné a sladké plody budete pravidelně jíst, dokonce i zhubnete, protože rozpouští tuky. A čistí krev. Lépe budete i spát a vaše klouby se opět stanou pohyblivými. Takže jděte do třešní a pokud máte, zahrádku měla by tam třešeň a višeň stát zasazená.