Rukola se pomalu začíná dostávat do českých kuchyní a to zaslouženě. Jedná se o listovou zeleninu, která má výbornou chuť a je vhodná do salátů, či k těstovinám, ale i k masům.
Je plná vitamínů a dá se pěstovat i doma. Původem je z Apeninského poloostrova. Je výbornou přílohou na pizzy, nebo masové směsi. Může se zaměnit i s roketou, která je příbuzná rukoly a má i stejné vlastnosti.
Rukola je typická přísada do jídel v Řecku, Itálii a Francii. Listy rukoly jsou velice podobné listům pampelišky a lístky můžeme konzumovat takřka celý rok.
Zakoupit si můžeme buď předpěstovanou rukolu, u které je cena mnohonásobně vyšší, nebo si ji můžeme vypěstovat sami i když semínka rukoly se obtížně shání.
Rukola obsahuje isothiokyanáty a chrání tělo před různými nemocemi jako je rakovina. Navíc obsahuje také vitamín C a beta karoten. Listy posilují imunitu a pomáhají při boji s únavou. Také napomáhají při zažívacích problémech. Tělo pomáhá detoxikovat a také má močopudné účinky.
Čerstvá rukola není vhodná pro děti, proto je lepší ji předem povařit, pokud ji chceme nabídnout dětem. Jinak má rukola nahořklou chuť a může být i lehce štiplavá. Je vhodná i do rizota.
K rukole je vhodné přidat rajčata, česnek, nebo bazalku. Přidává se do zeleninových salátů. Kombinuje se i se sladkým ovocem.
Existuje nesčetné množství receptů, které právě zahrnují rukolu. Rukola dodá jídlu nejen šmrnc, ale také výbornou chuť a gastronomický zážitek.