Narcis]Zima už nám dává vale a my všichni se zcela určitě těšíme na to, až vykvetou první jarní květy. Mezi ty nejoblíbenější patří cibuloviny, tedy narcisy, tulipány, hyacinty, ale i krokusy a drobné ladoničky či sněženky a bledule. Ani vy, kteří nemáte zahrádky nemusíte smutnit, že si neužijete svých vlastních první poslů jara. Mohou přece vykvést u vás na parapetu, když trochu přírodu podvedete.
Vy, kteří jste se na jaro připravili už na podzim, vytáhněte ze sklepa nádoby, do nichž jste cibulky zasadili. Cibule už jsou dostatečně zakořeněné a vy jim k rychlému růstu pomůžete tak, že je postavíte na světlý parapet. Raší totiž nejraději na teplém a slunném místě. Pokud chcete, aby vám vykvetly tulipány a narcisy květy na vysokých stocích, přikryjte nádobu kornoutem z papíru a sundejte ho až poté, kdy rašící puky dosáhnou výšky až deseti centimetrů. Stejně tak postupuje u hyacintů a krokusů, protože ty si ke svému rychlení žádají tmu. Kornout sundáte až poté, kdy se u nich objeví poupata.
Vy, kteří jste si na podzim na jarní cibulky ani nevzdechli, nemusíte smutnit. Sice vám vykvetou později než těm, kteří se připravili, ale za tu krásu, kterou se vám za šest až osm týdnů odmění, to stojí. I vám mohou ještě na parapetu vykvést. Jistě je stihnete zasadit, není to nic složitého. Nádoby osaďte cibulkami mělce, aby špičky vyčnívaly ven. Zemina by měla být lehká, písčitá. Přidejte do ní rašelinu nebo perlit. Do nádoby o průměru deseti centimetrů vysaďte tři cibule tulipánů, do nádoby o trochu větší tři cibule narcisu. Drobné jarní cibuloviny, tedy sněženky, bledule, ladoňky, ladoničky, puškinie, modřence a krokusy, sázíme alespoň po pěti cibulkách do květináče o průměru osm centimetrů.
A pamatujte, cibulky po odkvětu nevyhazujte, pokud nemáte zahradu, kam byste je zasadili, schovejte je do podzimu k dalšímu rychlení. A pokud je zasadíte už v září, mohou u vás kvést narcisy i na vánoce.