Vinotéka]I když je tuhá zima, určitě už přemýšlíte, kam letos na dovolenou. Vynechejte moře, jeďte letos na Moravu, konkrétně na Pálavu. V republice totiž není mnoho míst, která by se mohla chlubit tak krásnou přírodou, jako právě tato oblast. Pálava, ač se to zdá neuvěřitelné, má téměř středomořský ráz, je nejteplejší a nejsušší oblastí v České republice. I proto se tu daří vínu a vy jej o letošní dovolené můžete ochutnávat.
Pálava samozřejmě patří k nejtradičnějším vinařským oblastem jižní Moravy a lidé tu pro své víno doslova žijí. Právě proto je zdejší specialitou je vinařská turistika. Prochází tudy hned několik naučných vinařských stezek a cyklostezek. Jsou to Vinařská naučná stezka Mikulov, což je dvacetikilometrová trasa pro pěší turisty i cyklisty a jejím cílem je seznámit, s vinařskou historií kraje pod Pálavou. Pro náročnější je určena Mikulovská vinařská stezka, ta měří více než osmdesát kilometrů a jedna její část prochází i valticko lednickým areálem. Nejdelší je Moravská vinná stezka. Má skoro tři sta kilometrů a prochází všemi moravskými podoblastmi. Samozřejmě ji nezvládnete na jeden zátah, ale tím lépe. Budete tak mít množnost věnovat se i jiným záležitostem než je víno.
Oblast Pálavy je totiž bezvadným startovacím místem pro jiné než vinařské výlety. Krásné koupání, jachtaření i rybolov na vás čeká u Mlýnských nádrží, historie na vás dýchne zase ve Věstonicích, které proslavil nález slavné dvaceticentimetrové sošky Venuše, jedné z prvních keramických sošek. Mezi dnešními Dolními Věstonicemi a Pavlovem existovala pravěká tábořiště lovců mamutů, po nichž zde zbyly skládky mamutích kostí, pozůstatky ohnišť, či loveckých nástrojů. V Dolních Věstonicích proto nesmíte minout muzeum se stálou výstavou Věk lovců a mamutů, která přibližuje život pravěkých lidí z doby před 25 až 30 000 lety.