Reflexní terapie]Reflexní terapie není žádnou novinkou. Užívala se v dávných dobách v Číně, Japonsku i Asii. Dokonce i v Egyptě v lékařské hrobce je stěna, na které jsou malby, které znázorňují masáže rukou a nohou. Tyto malby jsou staré více jak 2330 let před naším letopočtem.
V Americe se začala užívat reflexní terapie na začátku 20. století. Tehdy americký lékař William Fitzgerald dokázal popsat až deset komunikačních kanálů v těle, kterými podle něj proudí životní energie, směrem z rukou a nohou do mozku. Dokonce šel tak daleko, že si ověřil, že tlakem prstu na určité body může znecitlivět tvář, hlavu i krk. Terapeutka Eunice Inghamová na tomto základě vyzkoušela reflexní terapii na tisícovce párů nohou a díky tomu zjistila, které body ovlivňují jaké orgány.
V dnešní době je tato metoda velice populární a mnoha lidmi i oblíbená. Avšak její účinnost z vědeckého hlediska nebyla nikdy prokázána. Pacienti, kteří ji však vyzkoušeli, si ji chválí a uvádí, že výborně zabírá na nejrůznější nemoci, ať už jde o problémy s páteří či s orgány. Také pomáhá tělu k uvolnění.
Člověk, který provádí reflexní terapii, se nazývá reflexolog. Ten na nohou stlačuje různé body a věnuje se různým oblastem. Podle citlivé, či bolestivé reakce pacienta zjistí, s jakým orgánem má pacient potíž a kde může být zablokovaná energie. Poté se snaží stlačovat reflexivní body, aby pomohl oblast odblokovat a spustit hojivé procesy.
Reflexní terapie chodidel doma i v práci
Reflexní terapii můžete zahájit i u vás doma. Masírovat se tak můžete sami, avšak je lepší, když vás masíruje někdo druhý. Naopak, vy můžete masírovat druhé. Dnes je dostupná nejen literatura, ale i dokumenty, či filmy o této problematice. Dělají se dokonce i kurzy reflexní terapie.