Měsíček zahradní]Okrasná zahrádkářská a jednoletá rostlina (zřídka dvouletá) s vřetenovitým kořenem a větvenou, až 50 cm vysokou lodyhou. Spodní listy jsou kopisťovité, horní téměř kopinaté nebo eliptické, až 12 cm dlouhé a chloupkaté. Větve jsou zpravidla ukončeny oranžově žlutým květem s dvouřadým zákrovem, jazykovitými květy okrajovými a trubkovitými v terči. Sedí na plochém lůžku. Malé plody (nažky) jsou člunkovitě článkovité, na hřbetní straně ostnité.
Měsíček zahradní]Okrasná zahrádkářská a jednoletá rostlina (zřídka dvouletá) s vřetenovitým kořenem a větvenou, až 50 cm vysokou lodyhou. Spodní listy jsou kopisťovité, horní téměř kopinaté nebo eliptické, až 12 cm dlouhé a chloupkaté. Větve jsou zpravidla ukončeny oranžově žlutým květem s dvouřadým zákrovem, jazykovitými květy okrajovými a trubkovitými v terči. Sedí na plochém lůžku. Malé plody (nažky) jsou člunkovitě článkovité, na hřbetní straně ostnité. Kvete od června do podzimu. Je původem z Evropy a Orientu. U nás se od pradávna pěstuje a někdy zplaňuje. Užívaná část měsíčku je květ s kalichem nebo bez kalichu ( Flos calendulae cum calyse seu sine calyce ).
Sběr a úprava:
Měsíček se sbírá za suchého počasí a sbírají se jednotlivé obvodové květy bez lůžka a zákrovu nebo s ním. Suší se rychle ve stínu. Při sušení umělým teplem za silného větrání nesmí být teplota vyšší než 60 – 70 stupňů celsia. Rostlina má slabý pach, slanou, trpkou a nahořklou chuť. Musí být chráněna před světlem, aby se zachovala barva rostliny a předešlo se rozkladu účinných látek. Snadno přijímá vzdušnou vlhkost, a proto se doporučuje občasné přesušené.
Účinné látky a působení:
Měsíček zahradní obsahuje hlavně silici, saponin, horčičnany Kalendou a kalendulinu, různé karotenoidy, kyselinu salicylovou aj. Hlavním nositelem účinku jsou polyacetylenové sloučeniny. Příznivé působení měsíčku je dáno součinností silice a xantofylu za působení kalendulinu a slizových látek. Měsíček má podobné účinky jako arnika. Působí spasmolyticky, povzbuzuje sekreci žluči, zastavuje další růst bakterií, při zevním upotřebení urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran se zánětlivých okolím a užívá se i proti plísním a při bércových vředech.
Užití:
Užívá se vnitřně v nálevu ke zvýšení sekrece žluči při špatné evakuační a koncentrační činnosti žlučníku, při žloutence a jaterních chorobách. Častější formou podání je tinktura, extrakt nebo šťáva. Zevně se užívá v obkladech a mastech, obyčejně připravovaných z čerstvých květů k ošetření špatně se hojících a hnisavých ran.
Poznámka:
Květy měsíčku zahradního jsou také významným kosmetikem hlavně v západních zemích. Odvar zjemňuje a zvláčňuje pleť. Kombinuje se ještě s jinými druhy kosmeticky působivých rostlin.