Akupunkturní jehly]Už v dávných dobách čínská medicína užívala k léčení různých chorob kamenné bodce, kterými se dráždily určité části těla. Prameny z dob dynastie Chan, která vládla v Číně 200 let před Kristem, se zmiňují o technice, která byla nazývána pien. Tato technika užívala špičaté nástroje k úlevám od bolesti. Tehdejší jehly byly vyrobeny z bambusu, nebo kostí. Postupem času se přicházelo i na síť meridiánů, tedy cesty, kudy proudila v těle životní energie, kterou Číňané nazývají čchi.
V případech, kdy se tato energie v těle nahromadí, nebo jí je nedostatek, tělo onemocní. Roku 1443 za dynastie Ming, se dokonce odlily tři duté sochy, kde byla vyznačena cesta energie přes meridiány a na ní umístěno 657 bodů. Z těchto soch se poté mohli studenti správně učit akupunktuře.
V dnešní době se pracuje nejčastěji s 361 body, které jsou různé umístěny na dvanácti hlavních a osmi vedlejších meridiánech, po kterých obíhá životní energie. Trvalo dlouhá léta, než se staročínská metoda rozšířila po celém světě a dnešní medicína i vědecké výzkumy přicházejí na to, že akupunktura skutečně pomáhá.
Akupunkturu je možné kombinovat i s jinými léčbami a provádět lze u všech věkových kategorií. Jehličky se dají nahradit například elektrickým stimulem. Tato metoda je vhodná pro léčbu funkčních nemocí a zabírá i na mnoho jiných zdravotních problémů. Akupunktury lze využít jak jako prevence, tak i k posílení stavu organismu, nebo psychické stability.
Nepřehédněte:
- Akupunktura II. díl: Žádné nežádoucí účinky – Akupunktura pracuje s body na meridiánech. Pokud má pacient problémy s nějakým určitým orgánem, bod, který je tomuto orgánu přidělený je citlivý.