Bez černý]V červnu je kolem nás spousta keřů, kde je hojně rozkvetlý právě černý bez. Ten je dávno známý jako prastará medicína na různé neduhy a i dnes má své místo v mnoha domácnostech. Že by neměl chybět ani v té vaší, dokazují, jeho blahodárné účinky na lidské zdraví a způsoby jeho využití.
Latinským názvem sambucus nigra. Lidově je znám jako bezinka, kozička, kobzinka, bezoví, smradinka, bzina, nebo psí bez. Staré přísloví říká: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“ Dávno lidé věděli, jak je černý bez užitečný a mocný vzhledem k našemu zdraví.
Černý bez můžeme najít po celé Evropě a také v Přední Asii. Často roste u plotů, na rumištích, v křovinách, hájích a v lesích. Kvete v červnu, a proto je vhodná doba na jeho sběr právě teď. Některé jeho výhonky kvetou i v září. Plody poté dozrávají koncem srpna a často na bez slétá ptactvo.
Že bez existoval i před tisíci lety, dokazují nalezené prameny, které pochází z této doby. Vypráví se, že právě z bezového dřeva, byl zhotoven kříž, na kterém zemřel Ježíš z Nazareta.
Pokud chcete sbírat bez, sbírejte květy, jeho listy a plody. Květy se dají sbírat v červnu a v červenci, jeho plody, které mají tvar kuliček, dozrávají během května, až září. A listy se mohou sbírat od května do července.
Květy sbíráme do košíků, aby se nezapařily. Můžeme je sušit zavěšené na šňůrách a to vždy ve stínu. Květy nesmí zahnědnout, jinak je můžeme vyhodit. Plody bezu se suší na slunci, ale dosoušet by se měly umělým teplem kvůli sdrhnutí stopek. Usušené plody mají černo-fialovou barvu, nakysle sladkou chuť a jsou lesklé. Květy mají prvně pronikavý zápach, který po usušení odezní.
Nepřehlédněte:
- Bez černý II.: Čaj, šťáva ale i víno – Bez černý je velice zdravá bylina, která v květech obsahuje silice, slizy, třísloviny, glykosidy, ale také organické kyseliny.
- Bez černý