Hroznové víno]Hroznové víno patří k nejnechtěnějšímu ovoci na světě. Je typickým součástí jídla hlavně obyvatelů, kteří žijí u Středozemního moře a bezpochyby patří i k jejich kultuře. Víno se zde pěstuje už tisíce let a daří se mu tam. Ale nejenom tam. Daří se mu i u nás a moravští vinaři na něj nedají jistě dopustit.
Hroznové víno obsahuje sacharidy a vitamíny skupiny B, proteinů a tuků je ve vínu málo. Obsahují také málo minerálů a malé množství aminokyselin, ale zastoupeny jsou ve vínu všechny.
Hroznové víno, které se pěstuje v oblastech, kde je více chladno, obsahují méně cukru. Tam, kde je tepleji, je ve vínu i více cukru. Hroznové víno obsahuje hlavně glukózu a fruktózu. Jde tedy o jednoduché cukry, které se dostávají do oběhu bez potřeby trávicích procesů.
Navíc obsahuje i mnoho vitamínu B6, tudíž je toto ovoce na něj velice bohaté. Dále i vitamíny B1, B2 i B3 jsou zde zastoupeny v mnohem větším množství, než bývá obvyklé u jiných druhů ovoce. Je tu obsažený i provitamín A, vitamín C a E.
Z minerálů tu najdeme nejvíce železa a draslíku, dále také fosfor, vápník a měď.
Nakyslé je hroznové víno díky organickým látkám. Víno pomáhá buňkám, kterým dodává energii, zlepšuje odolnost arterií, hlavně těch, které přímo vyživují srdce. Zabraňuje zácpě a vyplavuje škodlivé látky z těla. Účinkuje na zlepšení činnosti ledvin a pomáhá tvorbě červených krvinek. Má podíl i jako prevence proti rakovině.
Pomáhá při problémech se srdcem, jednak díky dodávání energie formou jednoduchých cukrů, a také pro minerály, které obsahuje a které jsou účinné pro zdraví srdce, jako hořčík, vápník a draslík.