A jsme tu zase s tradiční kustovnicí, brzo nám započne jaro a naše tělo a krev potřebuje podpořit a nastavit imunitní systém. Jaro bude silné a my potřebujeme do sebe dostat léčivé účinky z kustovnice čínské.
Plody kustovnice posilují ledviny, játra, podporují krvetvorbu, snižují krevní tlak, hladinu tuku i cukru v krvi, obsahují řadu vitamínů (B1, B2, B6, C a E), karotenoidy a physalien se silnými antioxidačními účinky a betain, který mimo jiné chrání buňky a tkáně před dehydratací a umožňuje úsporu energie v organismu. Tím se vysvětluje naše krásná pokožka po používání plodů delší dobu. Dále plody obsahují velké množství minerálních látek (např. fosfor, vápník, železo) a až 21 stopových prvků (např. zinek, měď a selen), steroidy, 18 druhů aminokyselin, včetně osmi esenciálních a imunologicky aktivní polysacharidy. Další cennou látkou obsaženou v goji je germanium, které působí proti rakovinným buňkám v těle. Dále se používá při plicní tuberkulóze, některých očních chorobách a je účinným prostředkem při ženské i mužské neplodnosti. Kustovnice zlepšuje krevní tlak, zlepšuje pevnost šlach a nehtů, ovlivňuje naši pokožku, krásu kůže, podporuje trávení, zlepšuje činnost střev, pozitivně působí na menstruační cyklus a plodnost.
Užívání kustovniíce, neboli goji
- jako plody- semínka která přimícháme do jogurtu
- jako čaj, kdy plody spaříme a necháme vyluhovat poté pijeme a plody sníme
- jako prášek, plody rozemeleme a přidáme do jogurtu
- jako sirup, kdy se plody rozvaří a rozmixují, jde z nich udělat džus, či sirup
Plody kustovnice se přidávají jako rozinky do různých pokrmů, zapékají do bábovek, placek, buchet, konzumují se též samotné nebo ve formě čaje z 8-10 plodů s dobou varu 5-10minut, tento odvar se pije nalačno nejlépe ve dvou dávkách.
Kustovnici si můžete i v našich podmínkách vysadit, seženete ji dnes již v skoro každém větším zahradnictví, je plně mrazuvzdorná a krásná když kvete. Květy mají fialovou barvu a nádherně voní.
Kustovnice čínská je keř a dosahuje až 3 m výšky. Roste volně v severních a západních oblastech Číny, v Koreji, Japonsku a Tibetu.