Hypnóza]Hypnóza je dnes běžně využívaná metoda, jak přijít na kloub různým fyzickým či psychickým nemocem. Pátráme po podmětech, které nám tyto nemoci vyvolali. Zároveň je to však metoda, která v sobě skýtá mnohá nebezpečí, ať už jde o neschopnost probudit se s hypnotického stavu, nebo o to, u koho si hypnózu necháme dělat. Je to zneužitelný způsob, jak někoho ovládat a ne každý hypnotizér má s touto metodou bohaté zkušenosti.
Co se tedy vlastně děje, když se člověk dostane do hypnózy?
Především dochází k pozměněnému stavu vědomí, kterému se vsugerované zážitky i paměť jeví jako reálné. Člověk, který je zhypnotizovaný, se soustředí pouze na to, co říká jeho hypnotizér a dokáže nevnímat vše, co se okolo děje.
Hodně záleží na tom, jak moc je daný člověk hypnotabilní. Hypnotabilita určuje míru, do jakého nejvyššího stavu se daný člověk v hypnóze může dostat. Existují lidé, kteří se lehce dostanou do vyšších stavů hypnotability a pak jsou lidé, které není možno zhypnotizovat.
Za posthypnotickou amnézii se považuje, když si člověk částečně, nebo zcela vůbec nepamatuje nic z průběhu hypnózy. Co je zajímavé, že k tomu nedochází samo, ale pouze na příkaz hypnotizéra.
Posthypnotická sugesce, je činnost, kterou člověk po probuzení z hypnózy udělá, na příkaz hypnotizéra.
Nikdo vás nemůže zhypnotizovat, pokud nebudete chtít. Hluboká hypnóza přechází poté do spánku, z kterého se normálně probudíte. Mnoho lidí má z hypnózy strach, že nebude mít kontrolu nad tím, co dělá a hypnotizér toho může zneužít. Je na tom jistě něco pravdy, vždy záleží na výběru hypnotizéra a tento výběr je velice důležitý. Důležité je, mít k sobě důvěru.