Spánek bývá pro spoustu lidí relaxací, možným odpočinkem, protože jsou celý den na nohou, v práci, poté doma či kdekoliv jinde. Padáte do postele únavou a vyčerpáním. Spánek je skvělým pomocníkem. Načerpáte skrz něj energii na další den, tělo si odpočine, zrelaxujete a to všechno hraje jednoznačně pro spánek. Jen v posteli zavřít oči a nechat se unášet tím skvělým a opojným pocitem při usínání.
Ne vždycky je to příjemné
Realita bohužel může být taková, že jednoduše nemůžete usnout. Převalujete se ze strany na stranu a nic. Nejde to. Mohou se stávat také další nepříjemné a přinejmenším zvláštní věci, které nejdou moc vysvětlit a budou záhadou. Obvykle to neumíte vysvětlit, říkáte si, že se vám asi něco zdálo. Nebo ne?
Jste náměsíční
Jde o protiklad spánkové paralýzy. Během spánku jsou svaly uvolněné a během této fáze chodí po době. Občas uklízejí, projdou se po domě, mohou probudit i partnera a podobně. Mnohdy si ráno nic z toho nepamatují. Náměsíčnost nebo také jinak somnabulismus se objevuje až u 10 procent lidí, víc se projevuje u dětí. Příčina? Žádná konkrétní není, podobně jako léčba.
Máte spánkovou apnoe
Spánková apnoe bývá velmi častá, lidé během noci, často uprostřed snu, přestanou dýchat, což je přirozeně probudí. Mozek během toho trpí špatným zásobováním kyslíku. Následně spánek nebývá úplně kvalitní, je problém s usínáním. Během této spánkové apnoe se riziko infarktu nebo mozkové mrtvice zvyšuje. Spánková apnoe se často objevuje u lidí vyššího věku, obézních jedinců nebo těch, kteří kouří.
Náhlé probuzení
Většinou je to probuzení leknutím, že někde padáte, z výšky, například z postele a podobně. Probudíte se trhnutím a ihned poté nemáte příjemný pocit. Proč to tak je? Při spánku se snižuje tep srdce, povolují svaly a další, což v mozku může způsobovat paniku. Náhlé probuzení tomu chce zabránit.