V peněžence máte šupinky z kapra, na krku nosíte čtyřlístek, nad dveřmi se vám pohupuje podkova a v autě máte na zrcátku také nějaký ten symbol, který vám má přinést štěstí a má vás ochránit. Také na jejich sílu věříte? Před velkou zkouškou nebo pracovním pohovorem jej máte u sebe a máte pocit, že se vám s ním nic nestane?
Štěstí nebo jen pověra?
Symbolů štěstí je hned několik. Například slon se zvednutým chobotem, čtyřlístek, kominík, rybí šupiny, králičí pacička a podobně. Spousta lidí do těchto talismanů vkládá příliš důvěry, mají pocit, že když je mají u sebe, nemůže se jim nic stát. Přinese vám to skutečné štěstí, zdraví, dobrou práci, peníze a podobně? Nebo do nich člověk vkládá jen příliš mnoho energie a touhy?
Podobně jako ostatní pocity, štěstí nejde vidět. Člověk si na něj nemůže sáhnout, podobně jako třeba na partnera, zvíře a podobně. Když však před sebou člověk má již zmíněný talisman vidí v něm to zmíněné štěstí. Může si na něj sáhnout a to je pro spoustu lidé právě to důležité. Ono symboly a talismany jsou tady odjakživa, traduje se, že už Eva si vzala čtyřlístek jako památku, když byla vyhnána z ráje.
Fungují talismany?
Občas se také sami sebe ptáte, zda talismany fungují nebo je to jen další z pověr? Ukázalo se, že talismany, které lidé u sebe mají, jim dodávají především sebedůvěru. V situacích, ve kterých se jindy neuměly rozhodnout, se najednou rozhodují zpříma. Mají pocit, že za to může talisman, ale je to spíš jen „placebo efekt“. Talisman tedy může posílit sebedůvěru, odvahu, motivaci a sílu do dalších rozhodnutí. A to skutečně není málo!