Zázvor]Dnes si povíme o přírodní medicíně, aneb jak na bolesti krku, provázené kašlem a obtíže s polykáním.
Naše babičky by řekly, nastrouhej jednu cibuli, vymačkej z ní šťávu, do šťávy přidej dvě lžíce medu, dobře promíchej a po kávových lžičkách během dne užívej. Ano i v tom je kouzlo cibule a medu. Tento lék můžete dávat i malým dětem, je přírodní, uděláte si ho vždy čerstvý a za pár korun. Kdo má po cibuli problémy, udělá si anýzový čaj a přidá do něj med. Kdo nemůže med, udělá si čaj ze strouhaného zázvoru.
Zázvor
Obsahové látky: V čerstvém oddenku je zastoupeno především 1,5-3 % silice, která se skládá hlavně ze směsi různých terpenů. Zastoupen je především seskviterpen zingiberen, bisabol, ar-curcumen a mono-terpeny cineol, citral, borneol a jiné. Palčivou chuť vyvolávají rovněž terpeny, a to gingeroly i fenylpropan shogaol. Přítomen je i alkaloid capsaicin, obsažený především v plodech pálivé papriky. Způsobuje pocit lokálního dráždění, které je doprovázeno překrvením a pocity pálení. (a to nám pomáhá v léčbě, prokrví sliznice, které mohou regenerovat)
Sušený zázvor slouží především jako kuchyňské koření do polévek, omáček, k přípravě masa a uzenin, ke kořenění ovoce a zeleniny, ale také cukrovinek a pečiva a hlavně čaje. Toto využití má i v potravinářském průmyslu, ale také ve farmacii a parfumerii. Užívá se však i při výrobě různých likérů, piva, ionizujících vod a přidává se i do řady kořenících směsí, například kari.
Čerstvý zázvor má obdobné užití, navíc je výborný k přípravě čaje, slouží ke kandování i výrobě bonbonů. Dále se z něho získává zázvorový extrakt s širokými možnostmi využití, například do kečupů, dresinků apod. Velmi známé, zejména v Anglii a USA, je zázvorové pivo (gingerbeer), v jiných oblastech zase lihové nápoje, často jde o zázvorový extrakt.
Léčivé účinky – Indikace:
Zlepšuje trávicí procesy ve střevech a vyprazdňování aktivací peristaltiky, zvyšuje koncentraci enzymu amylázy ve slinách. Snižuje sérový cholesterol a zmenšuje agregaci krevních destiček, čímž působí preventivně proti ateroskleróze a srdečním poruchám. Patří mezi nejlepší léky proti nevolnosti, zejména u kinetóz. Léčí i kašel s velkým množstvím hlenu a nachlazení, angínu a záněty průdušek. Patří rovněž k prostředkům užívaným k léčbě impotence a prostaty.
Zevně se užívá na bolesti zad a kloubů, často ve formě horkých obkladů, ale také k masáži při parézách, například při ochrnutí lícního svalu. Bývá rovněž přísadou do ionizujících a prokrvujících koupelí.
Čaj ze zázvoru:
Nastrouhaný zázvor, asi jedna kávová lžička plná, se dá do l hrnku a zalije vroucí vodou, nechá se louhovat 10 minut, pak se slije, přidá se med a po doušcích se pije. Pozor neužívat v těhotenství .
Další články o zázvoru
- Jak na chřipku se zázvorem – léčivé účinky zázvoru
- Přičarujte si lásku – lektvar lásky
- Dobrého nepálí – zázračné účinky zázvoru
- Léčivé účinky zázvoru