Odřenina]Naše kůže se poraní docela snadno, hojení pak může být i komplikované, například při nedostatku vitamínů. K poranění dojdeme často na dovolených nebo při výletech do přírody. Pronásleduje nás nejrůznější hmyz, popáleniny nebo otoky. Spálit od slunce se můžeme také snadno, stačí jen delší pobyt na pláži nebo špatně zvolený krém na opalování. Odřít se můžeme při sportu nebo pádu na silnici, stát se to může každou chvilku. Takže jak si pomoci a především – dezinfikovat a ulevit od té palčivé bolesti?
Odřenina? Ta se musí v první řadě vyčistit a vydezinfikovat
Když se odřeme, je rána často povrchová, ale hodně znečištěná, třeba kamínky nebo škvára. Důkladné omytí vodou a neutrálním mýdlem, jemné očištění kartáčkem, to je základ. Musí se odstranit každý kousek navíc, kamínek jinak může do kůže snadno zarůst a hojení bude dvojnásobně dlouhé. Jako dezinfekce poslouží peroxid vodíku, žádný zásyp ani mast sem nepatří. Přinejmenším pokud nejsme očkovaní proti tetanu, měli bychom vyhledat i lékařskou pomoc.
Spáleni od slunce? Doma ošetřujeme jen lehké, pokud kůže zrudne a silně pálí. Pokud postupujeme správně, do dvou dnů je vše vyřešeno. Silnější popáleniny, například od ohně, už ale musí ošetřit lékař. Purpurová barva kůže nebo zimnice, to je jasná známka toho, že musíte do nemocnice. Nepodceňujte ale ani malé spáleniny, postižené místo musíme zchladit – odvar ze zeleného čaje nebo čistá voda. Na mírně spálenou kůži pomohou i tělová mléka nebo přípravky s obsahem aloe vera, přírodního léku snad na jakékoliv problémy s pokožkou.
Komáří štípance umí zabolet, máme pro vás ale účinný lék
Babské rady? Štípnutí od komárů nebude ani zdaleka tolik bolet, přiložíme-li na inkriminované místo rozkrojenou cibuli nebo plátek citronu. Pomůže ale i levandulový olej nebo drcená petrželová nať, výluh z hřebíčku nebo dokonce šťáva z jitrocele. Ochranou proti komárům je i zvýšená konzumace vitamínu B, postačí třeba B-komplex. Laicky řečeno, váš pot pak bude pro komáří samičky absolutně nepřitažlivý.