Jing Jang]Co je to vlastně jin a jang? Přesně se to definuje jenom velmi obtížně. V zásadě můžeme říci, že jde o dvě síly, které se vzájemně doplňují. Jsou součástí celého vesmíru, každého živého tvora i neživého předmětu. Tyto dvě opačně působící síly se vzájemně přitahují. Jin přitahuje jang a odpuzuje jiný jin.
Ženský a mužský prvek
Jako jin označujeme tmavé, zahalené místo, temný element značící noc. Působí smutně, pasivně, jde o ženský prvek, velmi často symbolizovaný vodou nebo zemí. Jde o pasivní, ženskou sílu. Jang je jeho pravým opakem. Zde máme na mysli světlé, místo, slunce vyjadřující den. Projevuje se vesele, aktivně, mužsky. Znázorňuje se větrem a ohněm. Dá se říci, že síla jin je temnotou a síla jang světlem.
Oba stavy jsou v pohybu
Veškeré síly v přírodě nabízejí oba dva stavy a bývají v neustálém pohybu. Teprve jejich vzájemná rovnováha vytváří soulad. Už staří Číňané chápali jin a jang za impuls k pohybu hmoty a životní síly. Jejich dokonalá rovnováha je považována za symbol všeho. Zachování harmonie, řádu světa spočívá právě v tom, aby byly tyto dva póly v dokonalé rovnováze. V okamžiku, kdy se tato rovnováha nějak naruší, potom vzniká disharmonie a chaos.
Den i noc existuje zároveň
Je jasné, že tyto principy nemohou existovat jeden bez druhého. Například je-li jin nocí a jang dnem, potom na Zemi existuje den i noc zároveň. Zatímco někde vstávají, na jiném místě planety se ukládají k spánku. Jin se mění v jang a jang se mění v jin. Obě síly se vzájemně podporují. Jakmile jedna sílí, druhá klesá.
Stopy jedné síly se ukrývají v druhé
Tradiční symbol jin a jang kruhu složeného z černého a bílého segmentu, přičemž uprostřed bílého segmentu je černá tečka a uprostřed černého segmentu tečka bílá, ukazují, že část z jinu je jang a naopak část jangu je jin. Stopy jedné síly v druhé. Extrémní množství jedné síly se přeměňuje v druhou sílu. Obě síly do sebe zapadají.