Ostropestřec mariánský

By | 10.01.2021

Známá je také jako stříbrný bodlák, bílý trn, ostrolist, volčec, podstřel, kardus mariánský nebo kristova koruna.

Rod této byliny zahrnuje celkem dva druhy. Svým původem pochází ze Středomoří, severozápadní Afriky, ale také z Asie. Na jaře na této rostlině pučí trsy bodlinatých listů s bílými žilkami. Koncem června se na lodyhách objevují typické purpurové květy. Ty se sklízí na konci léta.

Nejvíce se tato rostlina cení pro složku flavonolignan silymarin. Ten se špatně vyluhuje do vody a tak je lepší z této rostliny užívat přímo vyráběné doplňky stravy, nebo pít čaj z ostropestřce.

Ostropestřec mariánský je vysoce ceněný v lidovém léčitelství. Zabraňuje vrůstání cév do nádorové tkáně. Je proto dobrou prevencí rakoviny.

Nejvíce je však ostropestřec ceněný pro svou vlastnost regenerovat poškozená játra. A to jak po alkoholovém excesu tak také při různých onemocněních jater. Ostropestřec se tak v lidovém léčitelství uplatňuje už po staletí.

Vzhledem k tomu, že ostropestřec zlepšuje funkci jater, napomáhá tak snižovat krevní tlak, který bývá zvýšený kumulací odpadních produktů organismu.

Léčivé látky, které tato jedinečná rostlinka obsahuje, jsou flavonolignany, silybin, silydianin, silychristin, celkově se tyto látky nazývají silymarin.

Tyto látky se vážou na membrány jaterních buněk a zabraňují tak vniknutí toxických látek do jaterní tkáně. Podporují také regeneraci jaterních buněk, posilují imunitní systém a působí jako silné antioxidanty.

Plody ostropestřce obsahují ze zhruba třiceti procent bílkoviny, poté jedlý olej, také z třiceti procent, dále biogenní aminy tyramin a histamin, aminokyseliny, cukry, kvercetin, dehydroflavonol taxibolin, a vitamín E.

Tato bylinka se dá používat jak zevně, tak vnitřně.

Ostropestřec mariánský je výborný k léčení různých onemocnění jater a dále ke zvyšování vylučování moči. Zbavuje tělo nahromaděných toxinů, působí dobře na infekční mononukleózu a záněty žlučníku.

Přečíst  Měsíček lékařský

Je vhodný k léčení žloutenky, otrav z léků a těžkých kovů. Je vhodné ho užívat při chemoterapii, ulcerózní kolitidě. Pomáhá i při hojení zlomenin, při toxickém poškození ledvin, poruchách trávení. Posiluje imunitní systém, je silným antioxidantem. Je dobrý na hemeroidy, nemoci cév, žlučníkové kameny a koliku. Dobře zabírá na křečové žíly, chrání před poškozením DNA.

Pokud však chceme, aby nám tato bylinka pomohla, je důležité podstupovat pravidelné kůry a bylinku užívat dlouhodobě.

Pokud správně fungují játra, je zajištěno optimální složení a tvorba žluči. To potom snižuje výskyt žlučových kamenů. Pokud však něco nefunguje jak má, může dojít k tvorbě žlučových kamenů, zánětům žlučníků, žlučových cest a také k zánětu slinivky břišní.

Ostropestřec dobře zabírá i na akné a ekzémy.

Ostropestřec mariánský se užíval už v dávné minulosti. Jeho zlatá éra byla zejména v 16. století. Tehdy se hojně užívaly jeho extrakty na mnoho problémů s dutinou břišní. Byl tak stálou součástí mnoha likérů a tinktur.

Poté ostropestřec upadl do zapomnění. V poslední době ho však začíná objevovat stále více lidí a dostal se tak do zájmu nejen veřejnosti, ale také lékařů.

Jeho semena obsahují sylimarin, který pomáhá na řadu chorob. Z ostropestřce se však také vyrábějí čaje, tinktury, oleje, masti, kapsle a tablety.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..